Wtorek, 28 marca 2023
Wyobrażam sobie w dzisiejszych czasach Paula Verlaine’a (1844-1896), dla którego schyłek XIX wieku okazał się niedopuszczalnie barbarzyński. Odnoszę wrażenie, że stałem się obecnie jak Verlaine i Miriam. Albo inaczej: że noszę się z obsesjami jak elegantki odeszłych do lamusa mód, które nadal nie dostrzegają, iż te ich sukienki, te ich kapelusze, te ich buty wywołują wśród przechodniów głównie rozczulenie i śmieszność. Cóż, własną śmieszność warto nosić z godnością. Ludzie poprzednich epok nie przestają być śmieszni, stylizując się na młodzików. Jak i nieuchronnie pozostają komiczni we własnej, chromającej coraz mocniej, starości. Nim przejdę do sedna, wymienię tytuły ośmiu książek. Dotarły do mnie w ostatnim kwartale i wszystkie prezentują wysoką jakość merytoryczną oraz solidny poziom. Następującą teraz wyliczankę proszę potraktować jako egzemplifikację tezy zawartej niżej w felietonie. Cierpliwości! W prezentowanym zestawie ukrywa się pewna myśl. Oto więc. Jedna powieść: Viola Ardone „Oliva Denaro” (wydawnictwo Sonia Draga, 2023). Dwie biografie: Justine Picardie „Miss Dior. Opowieść o wojnie, odwadze i modzie” (Rebis, 2022), Beate Rygiert „George Sand i język wolności” (Marginesy, 2023). Jeden tom z obszaru historii sztuki: Edward Brooke-Hitching „Galeria szaleńca. Najdziwniejsze obrazy, rzeźby i inne kurioza z dziejów sztuki” (Rebis, 2022). Do tego książka poradnikowa: Anna Lembke „Niewolnicy dopaminy. Jak odnaleźć równowagę w epoce obfitości” (Zysk i S-ka, 2023). Oraz publikacje z obszaru historii i geostrategii: starszy troszeczkę tom Tima Marshalla „Potęga geografii, czyli jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat” (Zysk i S-ka, 2021) i nowy esej Piotra Zychowicza „Ukraińcy” (Rebis, 2022). Wybrałem te akurat pozycje nie całkiem na chybił trafił, lecz kierując się ich jakością artystyczną …
Wyświetlono 25% materiału - 256 słów. Całość materiału zawiera 1026 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się