Poniedziałek, 2 maja 2022
OPINIE CZYTELNIKÓW KSIĄŻEK O STACJONARNYCH KSIĘGARNIACH NIESIECIOWYCH
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 568 (8/2022)
Od połowy grudnia 2021 roku z Ogólnopolskiej Bazy Księgarń ubyło 43 księgarnie. Niemal w każdym województwie odnotowano zamykanie się placówek księgarskich. Największy spadek nastąpił w województwach mazowieckim (- 9) i podlaskim (- 6). W województwie opolskim działa już tylko 30 księgarń, niewiele więcej (38) w województwie świętokrzyskim. Stan księgarń od grudnia ub. roku nie zmienił się tylko w województwach małopolskim i wielkopolskim. Obecnie w bazie figuruje 1721 księgarń, z czego większość stanowią księgarnie niezależne, niesieciowe. O to, czy są one dla czytelników ważne zapytano w ankiecie dotyczącej preferencji czytelniczych miłośników książek. To już piąta edycja badania Polskiej Izby Książki oraz serwisu Lubimyczytać.pl. Ankieta została przeprowadzona od 1 do 14 kwietnia, wzięło w niej udział 13.946 osób. Zdecydowaną większość stanowiły kobiety (78 proc.) i osoby w wieku 20-34 lata zamieszkujące wielkie miasta (31 proc.) Wstępne wyniki badania zostały zaprezentowane podczas 9. Targów Książki w Białymstoku na konferencji „Czy księgarnie są ważne”. Wyniki badania stały się pretekstem do dyskusji na temat sytuacji aktualnej i przyszłości księgarstwa niesieciowego w naszym kraju. W panelu dyskusyjnym poświęconym sytuacji księgarni niezależnych w Polsce, która toczyła się w trakcie konferencji, wzięli udział: Sonia Draga, prezes PIK, Andrzej Kalinowski, prezes Fundacji Sąsiedzi, prof. Jolanta Sztachelska z Uniwersytetu w Białymstoku oraz jako gość specjalny Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. Wyniki badania profesjonalnie przedstawił dr Paweł Kuczyński, socjolog z Collegium Civitas. Dyskusję prowadził Grzegorz Majerowicz, wiceprezes PIK. Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem Tadeusza Truskolaskiego, prezydenta miasta Białystok. – Bardzo się cieszę, że spotkamy się tutaj i możemy po raz pierwszy przedstawić wyniki przeprowadzonego badania, które dla mnie ma dwa podstawowe wymiary: rynkowy i socjologiczny. Skupimy się jednak na aspekcie socjologicznym. Próba jest bardzo duża, bo sięga 14 tys. odpowiedzi. Będziemy mówili o mniejszości, bo mniejszością są dzisiaj w Polsce ludzie czytający książki, o czym wiemy na podstawie badań Biblioteki Narodowej. Druga mniejszość to są niestety osoby, które korzystają z tzw. małych księgarń. I tych księgarń też jest niewiele na tle rynkowej ekspansji placówek sieciowych – powiedział dr Paweł Kuczyński. …
Wyświetlono 25% materiału - 330 słów. Całość materiału zawiera 1322 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się