Wtorek, 3 marca 2015
Krystyna Nepomucka (31 marca 1920-8 stycznia 2015)
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru2/2015
Niby nic dziwnego, 94 lata, biologiczna kolej rzeczy. Ale faktem pozostaje, że wraz z tą śmiercią zamyka się jeden z etapów polskiego życia literackiego. Zrobiło się smutniej. Po suche informacje faktograficzne odsyłam do licznych wydawnictw referencyjnych. Tutaj pragnę rzec słówko o naszej współpracy i podać choć kilka mniej znanych faktów z życia pisarki. Przez kilka dekad, licząc od powieściowego debiutu w 1960 roku, należała do najpoczytniejszych polskich autorek. Kochała pobyty w „twórczych” Oborach, gdzie powstało wiele jej próz. Tam chętnie przyjmowała, zawsze elegancka, takich jak ja petentów, aby omówić sprawy związane z redakcją kolejnej książki. Byłem bowiem przez wiele lat (wraz z Anną Pawłowicz) wydawcą Nepomuckiej. Nawet wymyśliliśmy razem jeden z cyklów powieściowych. Literaturą żyła od zawsze, choć nim z dziennikarki przekwalifikowała się na prozaiczkę, przeszła cierniową drogę. Długo żaden krajowy wydawca nie był zainteresowany tą twórczością. „W końcu wściekłam się, spakowałam maszynopis, posłałam Grydzewskiemu”, wspominała. Kiedy Grydz otrzymał tekst, on i Kazimierz Wierzyński wpadli w zachwyt. Emigracyjne „Wiadomości” opublikowały fragment „Małżeństwa niedoskonałego” z entuzjastyczną rekomendacją, zapowiadając wydanie całości. …
Wyświetlono 25% materiału - 169 słów. Całość materiału zawiera 677 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki