Wtorek, 4 października 2022
SPOTKANIA Z EKSPERTAMI BRANŻY WYDAWNICZO-KSIĘGARSKIEJ
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 578 (18/2022)
Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Stowarzyszenie Unia Literacka oraz Ukraiński Instytut Książki 28 września zorganizowały branżowy panel poświęcony aktualnym zagadnieniom ważnym dla uczestników rynku książki w Polsce i w Ukrainie. Spotkanie odbyło się online w języku ukraińskim i polskim, wzięło w nim udział blisko 70 osób, w przeważającej części byli to ukraińscy wydawcy zainteresowani nawiązaniem współpracy z Polską. Wydarzenie prowadziły Oleksandra Koval, dyrektorka Ukraińskiego Instytutu Książki, oraz Marta Guzowska, polska pisarka, archeolog, przedstawicielka Unii Literackiej. Podczas panelu zaprezentowano najważniejsze informacje o polskim rynku książki. Renek Mendruń omówił, w jaki sposób Nielsen Bookscan bada polski rynek książki. – Na rynkach, na których działa Nielsen BookScan, sam fakt, że księgarze, wydawcy i hurtownicy mają dostęp do tych samych, niezależnych danych o sprzedaży, tworzy wspólną informacyjną walutę – podkreślił. Jego zdaniem rynek w Polsce jest rozdrobiony, konkurencyjny oraz innowacyjny, a przez to odporny na wstrząsy. Jak wskazał, wojna w Ukrainie ma mały wpływ na oblicze oferty i sprzedaż książek w Polsce. – Natomiast zagrożenie inflacyjne na rynku książki bardzo trudno oceniać, wzrost cen następuje, ale wolniej niż średni odczyt – mówi Renek Mendruń. Ewa Tenderenda-Ożóg, prezeska Biblioteki Analiz, analityczka rynku książki i wydawczyni, omówiła strukturę produkcji wydawniczej w Polsce, zaprezentowała najważniejsze dane o stanie czytelnictwa w naszym kraju, mówiła też o najpopularniejszych kategoriach książkowych (w tym o wzroście zainteresowania książką dziecięcą i młodzieżową), a także o najważniejszych kanałach dystrybucji. Wspomniała też o roli niszowych wydawnictw, które wydają …
Wyświetlono 25% materiału - 235 słów. Całość materiału zawiera 943 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się