Poniedziałek, 3 listopada 2008
Rozmowa z Tomaszem Stryszawskim – współwłaścicielem hurtowni książek Milo
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru233
Pana firma działa na rynku dystrybucyjnym kilkanaście lat. Wiele się przez ten czas zmieniło, także na rynku lokalnym. Z kim obecnie konkurujecie w Małopolsce? Przede wszystkim z hurtowniami ogólnopolskimi – Azymutem, Wkrą, Olesiejukami. Z firm lokalnych wymienić można Małopolski Dom Książki i Ateneum. Obie mieszczą się blisko nas. Nieco dalej znajdują się biura Krakinformu. Z tych „starych” hurtowni zostaliśmy tu, przy Łagiewnickiej, tylko my, Hurnex – firma działająca w segmencie taniej książki, i dwie hurtownie językowe. Kiedyś było tu ok. 15 firm dystrybucyjnych, kilka działało nieco dalej. Z tych największych wymienić trzeba przede wszystkim Sezam, którego właściciel był kiedyś szefem lokalnego oddziału Składnicy Księgarskiej. Ale także Ramzes, BRG, Azymut miał oddział, Grand, firma trójmiejskiego L&L tutaj działała. Ci, którzy zostali, to firmy znacząco mniejsze od Milo? Mam taką nadzieję. [śmiech] Kiedyś ul. Łagiewnicka tętniła księgarnianym życiem, podobnie jak w Warszawie Kolejowa, w Katowicach Ściegiennego, a w Poznaniu Towarowa. W miejscach tych funkcjonowały lokalne oddziały i magazyny Państwowego Przedsiębiorstwa Składnica Księgarska. W stolicy dystrybutorzy wynoszą się z Kolejowej. Jak sytuacja wygląda tutaj? Tutaj hurtownie raczej upadały niż się wyniosły. My się umacniamy, niedaleko budując nowy magazyn na kupionej działce. Nie ma chyba odważnego, który wyniósłby się gdzieś dalej. To dobre miejsce, blisko centrum. Blisko? Z Rynku jechałem do Pana taksówką 40 minut. A na obrzeża jechałby pan półtorej godziny. Proszę pamiętać, że jest piątek wieczór. Rano „przeleciałby” pan przez miasto znacznie szybciej. Kiedy zamierzają państwo ruszyć z budową nowego magazynu? Na początku przyszłego roku. Pod koniec, już po sezonie podręcznikowym, a może nawet w 2010 roku, chcemy go otworzyć. Najpierw trzeba jednak pohandlować. I jaka będzie powierzchnia hali? 2000 mkw. Powierzchni magazynowej będzie ok. 1600 mkw., reszta to biura. A jaką powierzchnią dysponują państwo obecnie? Ok. 1000 mkw. Nawet tego dokładnie nie mierzyłem. Jakiego obrotu spodziewają się państwo za ten rok? Ok. 40 mln zł. To obrót realizowany zarówno na książkach, jak i kalendarzach. Po raz kolejny notują zatem państwo wzrost. Jedynie w roku 2006 był spadek – z 30,4 do 25 mln zł. Sądzę, że odbywa się to kosztem konkurencji, ponieważ sami z siebie nie staramy się i nie zdobywamy nowych rynków. Tak nam zresztą zawsze wychodziło z robionych kalkulacji. Ale nie działają państwo wyłącznie w sektorze edukacyjnym. Nie, beletrystyka stanowi ok. połowę realizowanego przez nas biznesu, jeśli chodzi o liczbę tytułów mierzoną częścią zajmowaną w magazynie. A iloma tytułami państwo dysponują? Obecnie 30 tys. pozycji. A jeśli chodzi o obrót? Podręczniki dają nam …
Wyświetlono 25% materiału - 404 słów. Całość materiału zawiera 1619 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się