środa, 8 maja 2013
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru4/2013
Londyński Underground ma 150 lat. Czarna dziura, labirynt korytarzy. Blisko 300 stacji, 402 kilometry torów. Ta najstarsza na świecie podziemna kolej była „pierwsza” na wielu polach: jako kolejka pod ulicami, jako zestaw wagonów ciągniętych przez elektryczną lokomotywę, jako zunifikowany system miejskiego transportu, jako model dla innych systemów – jest się czym chwalić. Anglicy lubią swoją „tube”, jak nazywają podziemną kolej. Klną na nią ile wlezie: że się spóźnia, że jest przepełniona, że stacje za ciasne, że droga jak cholera. Wszystko to prawda, ale bez „tube” komunikacja w Londynie byłaby nie do zniesienia albo wręcz niemożliwa – już teraz trudno się przedrzeć przez miasto nie tylko w godzinach szczytu, nie pomagają pasma dla autobusów i taksówek, przesiadka na rower nie dla każdego jest możliwa. Underground przewozi rocznie ponad miliard pasażerów, w porannym szczycie najbardziej oblężona jest stacja Waterloo: codziennie niemal 60 tys. wyruszających z niej pasażerów pcha się bezlitośnie, byle tylko dostać się do wagonów. Jubileusz 150-lecia stał się okazją do kilku wystaw, specjalnej serii znaczków pocztowych, tysięcy gadgetów i paru tytułów książkowych, od poświęconych historii podziemnej kolejki po historie z nią związane, choćby wyliczające, …
Wyświetlono 25% materiału - 184 słów. Całość materiału zawiera 739 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się