Wtorek, 25 listopada 2008
Książka i prawo
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru11/2008
Umowy prawa autorskiego i ocena ich skuteczności to nieśmiertelny temat rozstrzygnięć polskich sądów. Sąd Apelacyjny w Poznaniu w wyroku z 4 kwietnia 2001 roku zajął się oceną skuteczności rozporządzania autorskimi prawami majątkowymi do utworów mających powstać w przyszłości. Muzyka za darmo i za pieniądze Paweł K. prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą „Morbid Noizz Productions” w kwietnia 1997 roku zawarł z wykonawcami: Maciejem N., Magdaleną S., Jackiem S. oraz Krzysztofem B. umowę zatytułowaną „Kontrakt 4/96”. Na mocy umowy wykonawcy zobowiązali się do nagrania u producenta 3 płyt długogrających z muzyką zespołu „Artrosis”. Nagranie pierwszej miało nastąpić bez wynagrodzenia, zaś za drugą wykonawcy mieli otrzymywać 10 proc. wartości sprzedaży netto wypłacane w terminie 45 dni po zakończeniu każdego roku kalendarzowego. Wykonawcy nagrali materiał na dwie pierwsze płyty. Producent zwlekał z zapłatą umówionego wynagrodzenia, w końcu w dniu 5 kwietnia 1999 roku wyznaczyli mu dodatkowy termin na jego wypłatę pod rygorem odstąpienia od umowy. Informowali też producenta o innych faktach świadczących o nienależytym wykonaniu przez niego zobowiązań wynikających z umowy, m.in. nieudostępnieniu dokumentacji będącej podstawą wypłaty wynagrodzenia. 15 kwietnia 1999 roku wykonawcy odstąpili od umowy z uwagi na bezskuteczny upływ terminu do zapłaty wynagrodzenia. Producent pismem z 31 maja 1999 wezwał ich do zapłaty 10 tys. zł tytułem kary umownej za zerwanie umowy, kwoty 25 tys. zł tytułem odszkodowania za utracone zyski oraz kwoty 1043,34 zł tytułem nadpłaconego wynagrodzenia. Nemo plus iuris Sprawa trafiła do sądu …
Wyświetlono 25% materiału - 233 słów. Całość materiału zawiera 935 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się