Poniedziałek, 17 lipca 2006
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru173
Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, często gości w moim domu. Co prawda nie osobiście, ale jednak… Za pośrednictwem rozmaitych kanałów telewizyjnych jako ekspert od makroekonomii wyjaśnia mi co pewien czas, z dobrotliwością i łagodnością cierpliwego belfra, że dwa złote dodać dwa złote to cztery złote oraz że jak się ma w kieszeni cztery złote, to nie można zaszaleć i wydać pięć złotych. Takie tam dywagacje na potrzeby telewizyjnej audycji o gospodarce, w której nie sposób pominąć głosu eksperta od dodawania i odejmowania. Owe przemyślenia prezydenta nie wywoływały we mnie dotąd jakichś nadmiernych uniesień ani fascynacji regułami wolnorynkowej gry; wszak ten poziom liberalizmu gospodarczego zaliczyłem jeszcze w czasach podstawówki, kiedy to jedna gałka loda kosztowała dwa złote. Dość sprawnie i szybko byłem w stanie policzyć, że za cztery złote zliżę dwie gałki, a dwa prostokątne wafelki zeżrę gratis. Prezydent Gwiazdowski zapewne pozostałby w mojej świadomości jedynie jako wypełniacz telewizyjnych newsów i audycji gospodarczych, gdyby nie zaszalał i nie udzielił redaktorom Piotrowi Dobrołęckiemu i Kubie Frołowowi wywiadu (Biblioteka Analiz nr 15). Wywiad ten poświęcony jest całkowicie nieznanej prezydentowi dziedzinie, a mianowicie rynkowi książki. Zawarte w nim wynurzenia w całkowicie nowym świetle stawiają prominentnego przedstawiciela naszego rodzimego liberalizmu ekonomicznego. Każą zarazem sprawdzić, czy prezydent – głosząc oczywiste skądinąd arytmetyczne prawidła – nie wywodzi ich przypadkiem z założeń i wiedzy nikomu nieznanych. Dodajmy: wiedzy, która w sytuacjach intelektualnych złożonych bardziej niż liczenie na palcach do dziesięciu może owocować wnioskami, syntezami i uogólnieniami co najmniej – jak mawiają młodzi – odjechanymi. „Bez ryzyka nie ma rozwoju” – to tytuł wywiadu. Zaryzykowałem i… przeczytałem. Niestety, zacząłem od środka i od razu mnie wciągnęło na całego. Na dość nieprecyzyjne pytanie redaktorów o system stałych cen …
Wyświetlono 25% materiału - 280 słów. Całość materiału zawiera 1123 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się