Czwartek, 9 kwietnia 2020
Rozmowa z Jarosławem Molendą, autorem książki „Rzeźnik z Niebuszewa”
Dlaczego poddaje pan w wątpliwość winę bohatera książki? To nie do końca tak, podważam raczej rzetelność śledztwa prowadzonego przez MO i uczciwość procesu. Z pewnością „Rzeźnik z Niebuszewa” jakiś udział w zbrodni miał, zwłoki znaleziono przecież w jego mieszkaniu, ale nikomu nie chciało się zbadać, na czym ten współudział polegał. Bo jest zasadnicza różnica między zabiciem a na przykład pomocą przy pozbyciu się zwłok. Ani organa ścigania, ani wymiar sprawiedliwości nie pochyliły się nad tą kwestią. Założono, że Józef Cyppek jest winny i pod tę tezę poprowadzono śledztwo. Nie zbadano odcisków palców, nie przesłuchano najważniejszych świadków (a może współwinnych?) – pary jego sąsiadów, którzy feralnego dnia w jego mieszkaniu pili razem alkohol. W sądzie zeznawali za to lokatorzy kamienicy przy ul. Wilsona 7, którzy de facto… niczego nie widzieli. Trudno orzec, na ile było to efektem nieudolności prowadzących śledztwo, a na ile świadomym, zamierzonym partactwem. Józef Cyppek nie był szczecinianinem… Jak ponad 90 proc. mieszkańców tego miasta. Tragiczne wydarzenia miały miejsce na początku lat pięćdziesiątych na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych. Rdzennych niemieckich mieszkańców pozostała wtedy zaledwie garstka. Miasto było pełne nie tylko polskich, ale i żydowskich repatriantów ze Wschodu, czekających z kolei na wyjazd do Izraela. Niemiec Cyppek pochodził z Opola, zanim zjawił się wiosną 1952 roku w Szczecinie, przez kilka lat mieszkał i pracował w Wałbrzychu. Jego proces trwał …
Wyświetlono 25% materiału - 220 słów. Całość materiału zawiera 883 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się