Czwartek, 24 marca 2011
Spotkanie z rzeczywistością
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru66
Awantura zaczęła się jeszcze w grudniu, gdy pierwsze analizy ekspertów podatkowych wykazały, że okres przejściowy nie obejmuje zapasów książek w magazynach wydawców. Projekt rozporządzenia ministra finansów nie pozostawiał złudzeń, zerową stawkę na książki będzie można stosować do końca kwietnia, pod warunkiem że zostały one „przekazane do dystrybucji przed dniem 1 stycznia 2011 roku”. Dystrybucja to hurt i detal, wydawcy to producenci. Dlatego też 9 grudnia, podczas kolejnego spotkania u ministra Michała Boniego, wydawcy nie kryli rozczarowania ze sposobu załatwienia sprawy. Dlaczego tylko księgarze i hurtownicy będą mogli wyprzedawać „zerowe zapasy”, podczas gdy oni, inicjatorzy okresu przejściowego, będą musieli od stycznia doliczać 5 proc. podatku VAT? Krzywda była oczywista i wniosek mógł być tylko jeden – albo wydawcy także wejdą do gry, albo rezygnacja z okresu przejściowego. Całkowita. Światełko w tunelu pojawiło się, gdy „Henryk Tokarz (IKP) przypomniał zgłaszaną wcześniej przez Rafała Skąpskiego propozycję, aby okres przejściowy dotyczył książek spisanych podczas inwentaryzacji na koniec roku 2010. Ministerstwo Finansów przyjęło do wiadomości stanowisko wydawców i ma odpowiedzieć na nie najpóźniej do 15.XII.” – tak brzmiał wspólny komunikat PIK i PTWK. Wprawdzie niektórzy księgarze marudzili, że taki zapis pozbawi wszystkich właścicieli księgarń rozliczających się za pomocą Podatkowej księgi przychodów i rozchodów, prawa do ilościowo-wartościowego spisywania książek i znacznie wydłuży czas inwentaryzacji1, ale czego się nie robi dla dobra wspólnego, szczególnie wówczas, gdy nie ma innego wyjścia. Odpowiedź nadeszła 22 grudnia, bo taką datą opatrzone jest Rozporządzenie ministra finansów, w którym § 38 precyzuje warunki okresu przejściowego: „a) przekazanie do dystrybucji przed dniem 1 stycznia 2011 roku, lub b) przez dokonującego ich dostawy ujęte w spisie z natury sporządzonym na dzień 31 grudnia 2010 roku”. Można było sądzić, że taki zapis zadowoli wszystkich. Dystrybutorzy otrzymali prawo wyboru – albo przekazanie do dystrybucji albo spis z natury, wydawcy mogli spisać swoje zapasy i nareszcie poczuć się pełnoprawnymi uczestnikami rynku książki. Przez kilka dni panowało poczucie odniesionego sukcesu, dopóki prawnicy Empiku nie odkryli perfidii urzędników Ministerstwa Finansów. Otóż „w przypadku książek niewprowadzonych do …
Wyświetlono 25% materiału - 327 słów. Całość materiału zawiera 1309 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się