Poniedziałek, 26 czerwca 2006
Książka i prawo
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru6/2006
Z chwilą wejścia w życie obecnie obowiązującej ustawy o VAT, czyli z dniem 1 maja 2004 roku, zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług uległy radykalnej zmianie. Dotyczy to także opodatkowania umów autorskich – nagle wydawcy, autorzy, ilustratorzy, graficy czy tłumacze stanęli oko w oko z fiskusem, który zażądał, by – co do zasady – opodatkowywać VAT umowy, których przedmiotem jest przeniesienie autorskich praw majątkowych albo udzielenie licencji na korzystanie z utworu. Tzw. środowiska twórcze podniosły larum. Jakże to tak – opodatkowywać VAT twórców, zmuszając ich do prowadzenia comiesięcznej ewidencji VAT, podcinać skrzydła twórczym jednostkom wtłaczając w biurokratyczne ramy samodzielnych rozliczeń z fiskusem i narażając na jakże łatwe do popełnienia błędy? I słusznie, choć warto – na usprawiedliwienie naszego ustawodawcy – zasygnalizować, że regulacja ta wypływa z ogólnej zasady wspólnotowego systemu opodatkowania VAT, a zasada ta brzmi: VAT-em opodatkowany jest obrót każdym towarem i świadczenie każdej usługi, chyba że ustawa stanowi inaczej. Sytuację twórców poprawiła nieco nowelizacja ustawy o VAT z 21 kwietnia 2005 roku, która weszła w życie 1 czerwca 2005. Ustawą tą wprowadzono słynny ust. 3a do art. 15, wyłączający z opodatkowania VAT usługi twórców i artystów wykonawców. Wyłączający nie globalnie, rzecz jasna, ale pod określonymi warunkami. Nie rozwiało to, niestety, wątpliwości w kwestii „owatowania” umów autorskich. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na kilka praktycznych pytań związanych z „twórczym” VAT-em. Czy …
Wyświetlono 25% materiału - 221 słów. Całość materiału zawiera 886 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki