Poniedziałek, 9 sierpnia 2010
Raport e-commerce
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru280
W ubiegłym roku na łamach Biblioteki Analiz – i to w kilku odcinkach – prezentowaliśmy zawartość raportu „Internet 2009”, jaki co roku przygotowuje serwis Internet Standard. Ponieważ wiele jego fragmentów dotyczy – pośrednio lub bezpośrednio – naszej branży, bez wahania postanowiliśmy przedstawić Czytelnikom raport tegoroczny, zatytułowany „Internet 2k10”. Po raz pierwszy IS zaprezentował zestawienie najważniejszych podmiotów działających w branży internetowej (lub działających także w niej) w oparciu o sprawozdania finansowe. Są w tym wprawdzie dziury (w wypadku niektórych księgarń internetowych podano tylko, i to też oszacowane, przychody), a niekiedy dane są ewidentnie dalekie od prawdy (ponad dwukrotnie niedoszacowane obroty Gandalfa w 2009 roku), zestawienie to skłania jednak do ciekawych wniosków, dotyczących choćby kreatywności w narodzie umiejącym chyba na wszystkim robić pieniądze, także w sieci. Ile z książek Jeżeli chodzi o firmy z naszego sektora, w zestawieniu znalazło się 12 podmiotów: Merlin.pl, Empik.com, KDC.pl (Bauer Weltbild Media), Eksiegarnia.pl (Główna Księgarnia Naukowa), Gandalf. com.pl, Helion.pl, Wysylkowa.pl, Lideria. pl, Inbook.pl, Poczytaj.pl (Dante s.c.), sklep Świata Książki czy Amazonka.pl, którą zarządza SI Książki.pl Sp. z o.o. (pomijamy takie jak Agora czy Edipresse, które, choć mają w portfolio książki, nie stanowiły one o ich przychodach z sieci, jak również serwis Allegro.pl, który ofert sprzedaży książek ma kilkaset tysięcy). Jak widać, w przypadku trzech największych pod uwagę wzięto sprzedaż wszystkich grup towarowych, ale już pozostałych dziewięć pozycji daje nam całkiem pożyteczną wiedzę o ich potencjale (z pewną rezerwą należy podchodzić do firm, których dane Internet Standard jedynie szacował). Dowiedzieliśmy się przykładowo, że wspierana dystrybucyjnie przez Firmę Księgarską braci Olesiejuków Amazonka.pl przez dziewięć miesięcy (otwarcie księgarni nastąpiło 1 kwietnia 2009 roku) wygenerowała obrót nieco więcej niż 1 mln zł, zaś ten, który stał się udziałem sklepu Poczytaj.pl – słabo wydawałoby się rozpoznawalnego na rynku, ponad 2,5 mln zł. Zwracamy także uwagę na oszacowane przez autorów rankingu przychody internetowej nogi Empiku. Te za 2008 rok określono na 85 mln zł. W niniejszym – za 2009 – już na 52,5 mln zł. To każe nam zrewidować wcześniejsze przypuszczenia co do sprzedaży książek przez witrynę Empik.com. Opierając się na wiedzy, że ok. 35 proc. „naziemnych” przychodów Empiku pochodzi z książek (dla 2008 roku 344,4 mln zł z 902,8 …
Wyświetlono 25% materiału - 358 słów. Całość materiału zawiera 1432 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się