Poniedziałek, 14 października 2013
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru365
Jeden z moich ulubionych fighterów na rzecz idei wywłaszczenia posiadaczy praw majątkowych w dziedzinie kultury i nauki, członek rządowej Rady Informatyzacji Józef Halbersztadt pisał nie tak dawno na łamach „Gazety Wyborczej” (26 marca 2013): „…brak powodów, aby dysponentom praw wyłącznych przyznawać wiodącą rolę w debacie o tym, co i w jaki sposób ma być objęte ochroną praw autorskich”. Ten komuchowaty pogląd sprowadzający się do przekonania, że autor dzieła lub jego dysponent tracą do niego jakiekolwiek prawo – na rzecz ludzkości, oczywiście, i w dodatku bez jakiejkolwiek rekompensaty – jak raz przypomina mi słynny dekret wywłaszczeniowy Bieruta z roku 1945. Spór o ACTA pozornie przeszedł w sferę zapomnienia. W każdym razie wydaje się, że to temat miniony. Ale… nic z tych rzeczy. Pokłosiem słynnych wydarzeń sprzed miesięcy jest intensywna, mrówcza praca wielu organizacji, którym patronują tacy ideolodzy jak właśnie Józef Halbersztadt czy jeszcze bardziej znany Jarosław Lipszyc. Znajdują oni zresztą uznanie w oczach ministra Michała Boniego szefa resortu administracji i cyfryzacji, co dodatkowo napędza ich aktywność w walce z tymi, którzy, wg Halbersztadta, nie rozumieją przełomu technicznego i zaciekle go zwalczają, bo miałby on doprowadzić do upadku dotychczasowej kultury. Jak wiadomo, Józef Halbersztadt już wie, co dla kultury dobre a co złe, gdy tymczasem sami twórcy i ich reprezentanci jeszcze tego nie są …
Wyświetlono 25% materiału - 212 słów. Całość materiału zawiera 849 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się