Wtorek, 31 stycznia 2023
Bestsellery roku 2022
W 2022 roku w comiesięcznych zestawieniach „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” znalazło się łącznie 178 tytułów. 107 z nich to książki polskich autorów, 71 to tłumaczenia. Obecnie przewaga książek powstałych nad Wisłą nad konkurencją z importu jest wyraźna, ale to akurat nie jest powód do zmartwień. Najdłużej na liście utrzymywała się „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Natalii de Barbaro (Agora). Poradnik rozwojowy, który miał premierę w lutym 2021 roku (!), przebojem wdarł się do serc setek tysięcy czytelniczek i okazał się prawdziwym hitem. Drugi rok z rzędu zajmuje szczyty zestawień bestsellerów z liczbą grubo ponad 300 tys. sprzedanych egzemplarzy, ale to tylko dane szacunkowe, sam wydawca nie chwali się sukcesem sprzedażowym. Na naszej liście tytuł gościł 9 razy w tym roku, a od czasu pierwszego wydania – aż 19 razy! Drugie miejsce należy do debiutanckiej powieści Delii Owens „Gdzie śpiewają raki” (Świat Książki, w przekładzie Bohdana Maliborskiego). Nie jest to również tegoroczna nowość, historię „Dziewczyny z Bagien” część polskich czytelników poznała już w 2019 roku. Książka stała się ogólnoświatowym bestsellerem, opublikowano ją w 41 krajach, a w sierpniu 2022 roku do polskich kin trafiła jej filmowa adaptacja. Z tej okazji wydawca przygotował nową edycję, w filmowej okładce, i jak widać film bardzo przysłużył się książce. Numer trzy jest już weteranem list bestsellerów! Niezbadany jest fenomen „Potęgi podświadomości” Josepha Murhy’ego (Świat Książki, w przekładzie Ewy Westwalewicz-Mogilskiej). Poradnik został wydany po raz pierwszy w naszym kraju w 1994 roku, trzydzieści lat po zagranicznej premierze, i do tej pory nie traci na popularności, sprzedano w Polsce najpewniej ponad 1,5 mln egzemplarzy, stąd ciągła potrzeba kolejnych wznowień, także w nowych formatach. Uzupełnione wydanie zawiera komentarze autora, odnalezione w jego notatkach wiele lat po śmierci. Jak widać po pierwszej trójce bestsellerów, nie doczekaliśmy się w minionym roku nowego hitu wydawniczego. Polscy czytelnicy w swoich wyborach kierują się jakimiś tajemniczymi racjami, których niezmiernie trudno dociec. Nie …
Wyświetlono 25% materiału - 309 słów. Całość materiału zawiera 1239 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się