Poniedziałek, 8 marca 2010
Nowy album Adama Bujaka i wydawnictwa Biały Kruk
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru269
„Europa krzyżem bogata”, najnowszy album wydawnictwa Biały Kruk, dzieło Adama Bujaka i ks. kard. Stanisława Nagy’ego, miał podwójną premierę. Na spotkanie 12 lutego w krakowskim Pałacu Arcybiskupim przy ul. Franciszkańskiej 3 przybyło aż czterech kardynałów. Oprócz gospodarza – kard. metropolity Stanisława Dziwisza – obecni byli kardynałowie: Stanisław Nagy (autor tekstu do albumu), Franciszek Macharski i Marian Jaworski. Obecność tych hierarchów, a także przedstawicieli kultury i polityki, świadczy o randze wydarzenia, jakim była premiera publikacji, która jest stanowczym i pierwszym artystycznym głosem w obronie krzyża. Dobrze, że ten album się ukazał – powiedział kard. Dziwisz. – To jest nasza odpowiedź na obrazę Zbawiciela naszego, którego symbolem oraz znakiem zbawienia jest krzyż. Trybunał ze Strasburga nas obraził i to jest odpowiedź. Nie możemy przejść wobec tego obojętnie nie tylko my, chrześcijanie, ale wszyscy ludzie kultury, bo to jest zaatakowanie naszej kultury europejskiej, naszych korzeni, z których zrodziła się Europa. W trakcie spotkania autor fotografii do albumu Adam Bujak wyjaśniał, że publikacja powstała z potrzeby udowodnienia, czym jest krzyż dla Europy. – Mówi o krzyżu, który znajduje się w wielu jej zakątkach. Także w Strasburgu, gdzie zobaczyłem bardzo bogate życie religijne – opowiadał. Przypomnijmy, że w listopadzie 2009 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie „prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami” oraz „wolności religijnej uczniów”. Sprawa dotyczyła skargi na obecność krzyża …
Wyświetlono 25% materiału - 229 słów. Całość materiału zawiera 919 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się