Piątek, 26 lutego 2016
Rozmowa z Jonathanem Carrollem, autorem m.in.
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru11/2015
- Podobno do przeczytania pierwszej w życiu książki zmusił cię brat? - Pewnego dnia mój brat zaoferował mi dolara za przeczytanie książki. Książka gruba nie była, a ja bardzo tego dolara potrzebowałem. Chciałem umówić się na randkę z dziewczyną, rozumiecie... Nie wiedziałem co to za książka, ale z oczywistych względów przystałem na propozycję brata. Przeczytałem ją szybko, bo szybko chciałem zapłatę. Kiedy skończyłem, zapytał, czy mi się podobało. Powiedziałem, że owszem. Spytał, czy chcę przeczytać inną książkę. Powiedziałem, że nie. Później długo po nic nie sięgnąłem. - A dziś, jak to jest teraz z czytaniem w twojej codzienności? - Dziś czytam dużo. Na przykład bardzo lubię czytać kryminały. Według mnie dobre kryminały są świetnie skomponowane aż do ostatniej strony. Ich autorzy nie silą się na wydumane metafory, a po prostu opowiadają historie. To mi bardzo pomaga w mojej własnej pracy. - Jesteś zwolennikiem książek papierowych czy może korzystasz z łaskawości technologii i przychylnie patrzysz w stronę e-booków? - Czytam i książki papierowe, i te elektroniczne. Mam Kindle`a. A to, po jaką formę książki sięgnę, zależy w dużej mierze od chwili i wygody. Kiedy jestem w domu, czytam raczej książki w formie papierowej, jeśli zaś wyruszam w podróż, zabieram czytnik. W ogóle sadzę, że jeżeli ktoś czyta na poważnie, cały czas czyta, to nie ogranicza się do książki tylko papierowej. Przecież czasem zamiast zabierać 50 książek do plecaka, można zabrać ich wirtualne wersje zgrabnie schowane w czytniku. Niby lekarze mówią, że to jest bardzo niezdrowe dla oczu czytać z ekranu, ale ja bym to porównał do jedzenia, które wkładamy do mikrofali. Wtedy też staje się niezdrowe. I co? - A audiobooki? Mają swoje miejsce w twoim czytelniczym świecie? - Owszem, zwykle kiedy idę na spacer z psem słucham audiobooków. Podobno naukowcy amerykańcy wykazali, że ci którzy czytają e-booki zapamiętują mniej, niż ci, którzy czytają z papieru, ale u mnie ta teoria się nie sprawdza, więc się z nią …
Wyświetlono 25% materiału - 317 słów. Całość materiału zawiera 1269 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się