środa, 3 kwietnia 2024
Nowy rząd, nowi ministrowie, nowe konsultacje Ministerstwa Edukacji Narodowej, ta sama stara śpiewka o kanonie lektur szkolnych. Tak w dużym skrócie można podsumować debatę, która przewinęła się w ostatnich tygodniach przez polskie media w temacie książek czytanych i nieczytanych przez młodzież pod pręgierzem narodowego dziedzictwa i czerwonego paska (trudno dociec, co ciąży im bardziej). Zaskoczeń nie uświadczono, bo i bohaterowie tego dramatu byli ci sami, co zawsze, i argumenty też z grubsza pojawiały się znajome. Na pierwszy plan wyszła oczywiście dyskusja dotycząca Henryka Sienkiewicza, a dokładniej mówiąc – jego liczącej ponad 110 lat powieści „W pustyni i w puszczy”. Jak zawsze pojawiły się głosy, że ta ociekająca kolonializmem i zdawkowym rasizmem, mocno trącąca myszką powieść powinna zostać usunięta z kanonu lub przynajmniej ograniczona do pojedynczych fragmentów. Temat nie jest w żadnym razie nowy, więc wszyscy na sygnał ustawili się na z góry ustalone pozycje. Jedni krzyczeli o obrażaniu polskości, inni o męczącej książce z nieistniejącego już świata. Zdarzały się głosy względnie racjonalne (przynajmniej na pozór), jak i te sugerujące wartość „W pustyni i w puszczy” jako dobrego przykładu, na którym można omawiać z uczniami liczne grzechy kolonializmu. Nie brak też było argumentów kompletnie oderwanych od rzeczywistości. Niezmiennie bawi mnie teza, że …
Wyświetlono 25% materiału - 179 słów. Całość materiału zawiera 717 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się