Wtorek, 31 maja 2016
Janusz Tazbir (5.08.1927-3.05.2016)
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru5/2016
Mieszkańcy śródmieścia Warszawy często widywali charakterystyczną postać prof. Janusza Tazbira, gdy sam, ale też często razem z żoną, panią Julią, wychodził z bramy starej kamienicy przy ul. Wareckiej i kierował się na przystanek autobusowy na Nowym Świecie, skąd najczęściej jechał na Stare Miasto, gdzie w połączonych kamieniczkach przy Rynku mieści się siedziba Instytutu Historii PAN, z którym był związany niemal przez całą swoją karierę naukową. Profesor miał w swym dorobku wiele książek. - Od pół wieku był naszym autorem - mówi Wiesław Uchański, prezes wydawnictwa Iskry. Że świetny historyk, to wiadomo, ale przy tym bardzo zdyscyplinowany autor, przyjazny dla wydawcy. Był też moim cicerone w doborze ksiażek, mieliśmy taki zwyczaj, że zapalaliśmy świecę w lichtarzu Lelewela, jaki stoi w moim gabinecie, i jeżeli się paliła do końca, to decydowaliśmy się na wydanie książki. Pamiętajmy przy tym o pani Julii, żonie profesora, która jeszcze pracując na uniwersytecie, była w komisji egzaminacyjnej, przed którą zdawał na studia Karol Modzelewski. Potem stała się legendarną nauczycielką historii w warszawskich szkołach średnich, jest też autorką wielu edycji atlasów historycznych - dodaje szef Iskier. Na stronie internetowej tej oficyny zamieszczono bardzo celne sformułowanie, trafnie prezentujące styl profesora: "wnikliwa analiza, błyskotliwy styl i polemiczna pasja autora nadaje prezentowanym tekstom, oprócz walorów poznawczych, cechy najwyższej jakości prac popularyzujących historię narodową". Prof. Andrzej Makowiecki, przewodniczący jury, podkreślił podczas uroczystości, jaka miała miejsce 22 kwietnia 2012 roku, gdy wręczał prof. Januszowi Tazbirowi Nagrodę Literacką m. st. Warszawy - w głównej kategorii "Warszawski Twórca", że "ten warszawski twórca nie urodził się w Warszawie, bo wybrał leżący na uboczu Kałuszyn, …
Wyświetlono 25% materiału - 258 słów. Całość materiału zawiera 1033 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się