środa, 8 maja 2013
Rozmowa ze Zbigniewem Domino
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru4/2013
– Pomimo poznania od podszewki bolszewizmu bohater pana powieści – moim zdaniem niewątpliwie autobiograficznej – kładzie podwaliny pod Polskę Ludową – to dość rzadkie zjawisko w gronie kresowiaków, zwłaszcza eksłagierników… – Myśli pan, że takie znów rzadkie? Niech pan spokojnie i obiektywnie rozejrzy się wśród mojego i starszego pokolenia Sybiraków, poczyta i posłucha wspomnień tych, którzy jeszcze żyją, bo w miarę upływu czasu coraz nas mniej… „Młode ciemności” kwalifikuje pan jako powieść autobiograficzną. Niech tam, choć mógłbym się posprzeczać. Wracając do pytania. Bohater książki – Staszek Dolina – wywieziony na Sybir w wieku dziesięciu lat, wrócił z zesłania do powojennej Polski jako szesnastoletni chłopak. Polska to był szczyt jego ówczesnego szczęścia i marzeń. A jaka? Czy nie za wiele pan od tego podrostka wymaga, żeby już wtedy umiał poznać i zdefiniować „bolszewizm” i zastanawiać się nad ustrojem powojennej Polski? Dorośli, doświadczeni politycy tego nie potrafili. Natomiast Staszek cieszył się Polską, że wreszcie do niej wrócił, chciał się uczyć i żyć, tak jak wtedy żyła większość jego rówieśników. – Akces do KBW i walka z „żołnierzami wyklętymi” chluby mu nie przynosi, aczkolwiek były to czasy, gdy ludzkie wybory nierzadko determinował przypadek… – Słusznie pan zauważa, że „były to czasy, gdy ludzkie wybory nierzadko determinował przypadek”. Wystarczy uważnie wczytać się w tę powieść, żeby pojąć, że Staszek Dolina, odrzucając wszystko inne na bok, chciał za wszelką cenę wyrwać się ze wsi, z biedy, nawet małą maturę zdawał w pożyczonej marynarce, a taką szansę dawało mu wojsko. Przypadek sprawił, że jako rekrut trafił …
Wyświetlono 25% materiału - 250 słów. Całość materiału zawiera 1000 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się