środa, 9 października 2013
Na-molny książkowiec
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru9/2013
Miało być o pornografii. Książkowej. Ale rzucę się na nią następnym razem, gdyż wakacje mają swoje prawa, w przypadku moim wiąże się to z zadumą nad grubymi tomami, które czekają długo na półce, abyśmy lepiej poznali się w wolniejszym czasie. Po takich romansach z książkami, zaplanowanymi już z góry, zostaje pogorzelisko uczuć. Zacząłem od produkcji Kena Folleta – sięgnąłem do „Świata bez końca”. Follet stanowi dla mnie przykład pisarza umiejącego czekać, aby ambicje wybuchły w stosownym miejscu i czasie. Najpierw zarobił godziwe pieniądze na powieściach sensacyjnych, tak znakomitych, jak choćby „Igła”, by później oddawać się tworzeniu dzieł znacznie cięższego kalibru. Przy czym Follet zawsze nacisk kładzie na przekazywaną treść, forma zaś (realistyczna w klasycznym sensie) służy mu przede wszystkim jako wehikuł dla owej treści. Tej klasy fachman wie, co robi. Bynajmniej nie opierałem się kiedyś, gdy uwodził mnie „Filarami ziemi”, świetnym obrazem czasów katedr. Każdemu gorąco polecam, jeśli nie czytał! Akcja natomiast „Świata bez końca” toczy się później, w wieku XIV, genealogicznymi uwikłaniami bohaterów luźno nawiązując do „Filarów ziemi”. Kontynuacja trochę nie dorasta do tamtej znakomitości, lecz nadal potrafi wciągnąć oczy między kartki i nie wypuścić ich przez dziewięćset stronic. „Świat bez końca” to przykład doskonałej powieści edukacyjnej. Autor, obficie korzystający z …
Wyświetlono 25% materiału - 202 słów. Całość materiału zawiera 808 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się