Wtorek, 30 kwietnia 2013
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru353
Joanna Kulmowa została laureatką Warszawskiej Nagrody Literackiej za rok 2012 w głównej kategorii nazwanej „warszawski twórca”. – Chciałam podziękować jurorom i przewodniczącym, i w ogóle wszystkim, którzy mnie lubią – powiedziała Joanna Kulmowa. Poetka, wyznała, że „ta nagroda jest bardzo aktualna, bo tak się zamyka koło na Woli”. W 1944 roku, w czasie powstania warszawskiego, Joanna Kulmowa właśnie na Woli była zasypana pod gruzami, stała z rękami podniesionymi do góry, ale uniknęła rozstrzelania. – Miała wtedy 16 lat, pędzili nas ul. Wolską do Pruszkowa, ale uciekłam – mówiła laureatka Nagrody. Wówczas zdecydowałam, że muszę przeżyć i że będę pisarką. Niewiele pisałam jednak o Warszawie, ale zawsze byłam z nią związana – dodała. W kategorii „proza” nagrodzona została powieść Kazimierza Orłosia „Dom pod lutnią” opowiadająca o życiu na Mazurach w 1949 i 1950 roku. – Jestem wzruszony. „Dom pod Lutnią” zwrócił uwagę i słyszałem dużo dobrych opinii, ale nie spodziewałem się tej nagrody – mówił autor. – Chciałem podziękować żonie, która przepisywała książkę na komputerze, chciałem też podziękować Wydawnictwu Literackiemu, które tutaj reprezentuje prezes Anna Zaremba …
Wyświetlono 25% materiału - 175 słów. Całość materiału zawiera 702 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się