Poniedziałek, 27 lutego 2006
Bestsellery „Publishers Weekly”
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 162
  9 stycznia Daisy Maryles przedstawiła roczne podsumowanie list bestsellerów „Publishers Weekly”. Przez cały 2005 rok notowane były 442 tytuły, tj. 0,2 proc. wszystkich nowych wydań (w USA rocznie ukazuje się ok. 200 tys. nowości). Na top listę trudno jest trafić i jeszcze trudniej utrzymać się na niej przez dłuższy czas. Około 57 proc. bestsellerów z beletrystyki – debiutantów na listach w kategorii twardej okładki – w 2005 roku przetrwało na listach krócej niż miesiąc. W kategorii beletrystyki w twardej okładce na pierwsze miejsce listy trafiło 20 tytułów, z czego 17 już podczas pierwszego tygodnia sprzedaży. Osiem spośród tych 17 utrzymywało prowadzenie tylko przez tydzień. Niemniej nawet takie „jednodniowe” sukcesy na samym początku sprzedaży są kluczowe dla autorów i oficyn. Uplasowanie się na pierwszej pozycji w kategorii miękkiej okładki było w 2005 roku prawie nierealne. Debiutancki „Chłopiec z latawcem” Khaleda Hosseini w dziedzinie beletrystyki osiągnął rekord utrzymywania się na pierwszej pozycji – 49 kolejnych tygodni, z czego 39 w 2005 roku. Humorystyczna książka „Why Do Men Have Nipples?” tylko raz trafiła na pierwszą pozycję, jeszcze zanim to „namaszczona” przez Oprah Winfrey „A Million Little Pieces” Jamesa Freya nie objęła pierwszego miejsca na 11 ostatnich tygodni roku. W rankingach „Publishers Weekly” 15 tytułów w miękkiej okładce pojawiało się na nich 15 razy lub więcej. Krócej na listach W dziedzinie literatury faktu w kategorii twardej okładki na pierwszym miejscu znalazło się 16 książek i tylko jedna, Kevina Trudeau, osiągnęła dwucyfrowy wynik – „Natural Cure ‘They’ Don’t Want You to Know About It’” – prowadząc przez 13 tygodni. Książka została wydana za pieniądze autora i wywołała spore kontrowersje. Miliony, które Trudeau zainwestował w marketing, zaowocowały. Pod koniec roku książka osiągnęła nakład ponad 4 mln egz. Na rynku masowym wiodące pozycje objęło 16 tytułów, a najlepsze rezultaty uzyskały, …
Wyświetlono 25% materiału - 294 słów. Całość materiału zawiera 1176 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się