środa, 9 grudnia 2020
Rozmowa z Moniką Śliwińską, autorką książki „Panny z »Wesela«”
To uroda Jadwigi i Anny Mikołajczykówien sprawiła, że duet świetnie rokujących artystów (Lucjan Rydel – Włodzimierz Tetmajer) popełnił mezalians? Siostry były rzeczywiście urodziwe, ich wizerunki utrwalili najwybitniejsi malarze Młodej Polski. Myślę jednak, że potrzeba czegoś więcej niż ładna buzia, kiedy chce się z kimś związać swoje życie. Utarło się, by mówić, że oba te małżeństwa zostały zawarte na fali galicyjskiej chłopomanii. Czas zweryfikował ten pogląd. Tworzyli udane małżeństwa? Doczekali się progenitury? Żyją jacyś potomkowie? Tak. W przypadku Anny i Jadwigi to były udane i długie związki. W jednym z listów Włodzimierz Tetmajer pisze do brata Kazimierza, że żona jest połową duszy, i nie są to w jego przypadku puste słowa. Korespondencja prywatna obu sióstr i ich mężów, której obszerne, dotąd niepublikowane fragmenty pojawiają się w książce, odsłania tę część życia, która toczyła się równolegle do legendy „Wesela”, a więc wszystko to, co było ukryte przed światem – intymność, partnerstwo. Trochę tak jak z tą podkową schowaną w skrzyni przez Gospodynię w dramacie Wyspiańskiego, tym „szczęściem pod progiem znalezionym”. Gospodyni – której rysów użyczyła młoda, bo dwudziestosześcioletnia, Anna Tetmajerowa – mówi: „tego z ręki się nie zbywa,/ w tajemnicy się ukrywa,/ światom się nie przekazuje”. Anna i Włodzimierz Tetmajerowie mieli dziewięcioro dzieci, wnuków doczekali się sześciorga. Warto przypomnieć, że ich najstarsza córka, Jadwiga, Isia z „Wesela”, poszła w ślady ojca i została malarką. Jadwiga i Lucjan Rydlowie, Państwo Młodzi z „Wesela”, mieli dwoje dzieci: Lucjana i Helenę. Syn walczył w I i II wojnie światowej, córka ocaliła od zniszczenia i niepamięci rodzinne i kulturowe dziedzictwo, jakim jest Rydlówka, dom …
Wyświetlono 25% materiału - 258 słów. Całość materiału zawiera 1035 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się