środa, 30 lipca 2014
Sąd rozgrzesza pirata
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru386
W Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód, w III Wydziale Karnym, 2 czerwca odbyła się rozprawa przeciw Januszowi G. oskarżonemu o „rozpowszechnianie bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom cudzych utworów w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu lub nadania” (art. 116, ust. 1. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych), co jest zagrożone „grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Czyn ten był rozpatrywany w związku z artykułem 12. Kodeksu karnego, który brzmi: „dwa lub więcej zachowań, podjętych w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, uważa się za jeden czyn zabroniony; jeżeli przedmiotem zamachu jest dobro osobiste, warunkiem uznania wielości zachowań za jeden czyn zabroniony jest tożsamość pokrzywdzonego”. Jak czytamy w uzasadnieniu postanowienia Sądu, prokurator oskarżył Janusza G. o to, że „w okresie od 1 stycznia do 24 czerwca 2010 roku w Świdniku (woj. lubelskie) w krótkich odstępach czasu i w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, nie będąc do tego uprawnionym, rozpowszechniał za pośrednictwem sieci internet za pomocą strony internetowej Chomikuj.pl poprzez umieszczenie 1152 plików na koncie użytkownika o nicku ‘Janusz 887’ utwory muzyczne, wideogramy oraz e-booki bez zgody uprawnionych podmiotów na szkodę Związku Producentów Audio-Video (ZPAV) w Warszawie oraz wydawnictw: Wydawnictwo Adamski i Bieliński, Oficyna Wydawnicza Alma Press, Wydawnictwo Amber sp. z o.o., Dom Wydawniczy Bellona, Wydawnictwo Greg, Krajowa Agencja Wydawnicza, Kobra Media Sp. z o.o., Oficyna Wydawnicza Prima Sp. z o.o., Rebis Dom Wydawniczy sp. z o.o., SuperNowa, Szumacher – Wydawnictwo Lech Szczepański, Świat Książki – Bertelsmann Media …
Wyświetlono 25% materiału - 247 słów. Całość materiału zawiera 991 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się