środa, 28 listopada 2018
Rok po odejściu Janusza Głowackiego otrzymaliśmy jego ostatnią książkę. „Bezsenność w czasie karnawału” (Grupa Wydawnicza Foksal) zaprezentowano w miejscu, gdzie przez dekady Peerelu mieścił się Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk. Nierzadko nękający prozaika – zwłaszcza, gdy przeistaczał się w felietonistę tygodnika „Kultura”, kierowanego przez Janusza Wilhelmiego, skądinąd ciepło wspominanego przez Głowackiego. „Głowa” – jak określiła go cyganeria stołeczna – bywał też w Pałacu Mostowskich. „Właściwie was, Głowacki, lubię, tylko po co piszecie? Inteligentny człowiek nie pisze, inteligentny człowiek nie zostawia po sobie żadnego śladu” – rzekł mu tam kiedyś pewien esbek. Ewidentnie niedokończona proza ukazuje wędrówkę w przeszłość pisarza szlakiem istotnych punktów jego życiorysu. Akcja rozpoczyna się na Mariensztacie – w domu rodzinnym autora „Polowania na muchy”: „Siedzimy teraz przy oknie na ulicy Bednarskiej i razem z całą cywilizowaną Europą popijamy espresso i piszemy. Podobno poranek u państwa Pendereckich wygląda tak, że genialny kompozytor popija kawę, a jego piękna żona przegląda nekrologi, żeby sprawdzić, czy może umarł ktoś, dla kogo warto mszę napisać”. W narrację wplecione są obserwacje narratora z jego licznych wojaży: „Przytuliłem się mocno do Ściany Płaczu, bo ogromna, kamienna i bardzo chciałem coś poczuć. Co za różnica w jakiej religii. Jedna z setek karteczek z prośbami wciśniętymi w szpary między kamieniami wypadła. Wiem, że to nie było do mnie, ale przeczytałem. To była prośba po angielsku, żeby AC Milan zwyciężył w meczu z Juventusem Turyn”. Mankamentem książki są współczesne wtręty polityczne. Głównie – że tak …
Wyświetlono 25% materiału - 238 słów. Całość materiału zawiera 952 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się