Wtorek, 4 grudnia 2012
Na-molny książkowiec
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru11/2012
W młodości mej, w latach, gdy w trakcie polonistycznych posiadów wspólnie biesiadowaliśmy (że zacytuję ukochane słówko poety-biesiadnika Zbyszka Jerzyny), wódkę pijało się pod rytm profesjonalnych terminów. Dla każdego filologa oczywistych. Bynajmniej nie z powodu cudownego wprost rytmu Wielkiej Triady: Op. – i ujmujemy nóżkę kieliszka lub pewnym chwytem okalamy dłonią obły kształt musztardówki. Tak odprawia się Opus, czyli po polsku „Dzieło”. Następowało cit. – poprawiamy chwyt, aby cennego płynu nie uronić. Cit., w skrócie od Citatum, czyli „Cytowane”. Hasło „Dzieło cytowane” umieszczało naczynie z płynem między palcami biesiadników. Potem wołaliśmy Ibidem, czyli „w dziele cytowanym”: przechylenie, tudzież wychylenie… I wraz z chuchem końcowym sapaliśmy Passim, co się wykłada jako „w różnych miejscach tekstu”. Ot, prawdziwa poezja, doprowadzająca użytkowników nomenklatury do upojenia. Nie tylko przy wódce. Jeśli specjalista kocha swą robotę, widok jej oprzyrządowania wprawia go w zachwyt. Filolog, sięgając do naukowej książki, w pierwszej kolejności sprawdza spis treści, aby zorientować się w architekturze tomu. Następnie przegląda bibliografię, kontrolując kompetencję autora oraz własną próżność (może i mnie zacytowali?). Wreszcie ogląda przypisy. Tutaj czekają nań, gołe, niczym nieosłonięte oraz niepodlane, trzy łacińskiej proweniencji cuda: Op.cit, Ibidem, passim. Właściwie stale kartkuję rozmaite tomy. Jeśli autor z wydawcą zechcieli opatrzyć publikację porządnym aparatem naukowym, Wielka Triada przewija się nieustannie przez kolejne karty …
Wyświetlono 25% materiału - 208 słów. Całość materiału zawiera 834 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się