Piątek, 25 października 2019
Literacki Nobel dla Tokarczuk
Mamy Nobla! Najważniejsza nagroda w świecie literackim trafiła w ręce polskiej pisarki. Data 10.10.2019 przejdzie do historii polskiej i światowej literatury. Tego dnia o godz. 13 usłyszeliśmy nowinę, że Olga Tokarczuk wstąpiła do panteonu sław języka pisanego, takich jak Mario Vargas Llosa, Gabriel García Márquez, José Saramago, Günter Grass, Pablo Neruda, Orhan Pamuk, Kazuo Ishiguro, Bob Dylan czy Swietłana Aleksijewicz. Entuzjazm ogarnął środowisko twórcze w całym kraju. W końcu była faworytką, apetyt rósł wraz z kolejnymi międzynarodowymi nagrodami – National Book Award, nagrodą Bookera za powieść „Bieguni” i nominacją do tego samego wyróżnienia rok później za „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. I jeszcze do tego powieść „Prowadź swój pług…”, na podstawie której Agnieszka Holland zrealizowała film „Pokot”, znalazła się na liście 100 najlepszych książek XXI wieku według „Guardiana”. U bukmacherów miała wysokie notowania, ale obstawiano również autorkę „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood, Amerykankę, laureatkę Pulitzera Marilynne Robinson czy Rosjankę, scenarzystkę, pisarkę i działaczkę społeczną Ludmiłę Ulicką. Literacka Nagroda Nobla trafiła do pisarza tworzącego w języku polskim po raz piąty, po 23 latach od przyznania tego wyróżnienia Wisławie Szymborskiej. Olga Tokarczuk jest drugą kobietą i pierwszą polską prozaiczką, która została uhonorowana przyznawanym przez Akademię Szwedzką laurem. Jak zareagowała na wieść o nagrodzie? Najpierw oczywiście z zaskoczeniem, ale potem „Strasznie …
Wyświetlono 25% materiału - 208 słów. Całość materiału zawiera 832 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się