środa, 3 kwietnia 2013
W sprawie podręczników akademickich
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru351
23 listopada 2007 roku premier Donald Tusk powiedział w swoim exposé m.in.: „Sektor nauki i wiedzy jako podstawa do innowacyjnej, nowoczesnej gospodarki będzie priorytetem w polityce prorozwojowej mojego rządu. (...) Dla tego ce- lu zmienimy mechanizmy finansowania nauki i zharmonizujemy je z polityką badań i innowacji Unii Europejskiej”. Mijały lata... Pan premier wielokrotnie i przy różnych okazjach, aż po dzień dzisiejszy, podtrzymywał i podtrzymuje to, co powiedział wtedy. Jakie są tego efekty?... Rozmaite. Jednym z nich jest fakt, że w bieżącym roku - wszystko na to wskazuje - wskutek zaniedbań MNiSW nie ukaże się w Polsce około trzystu nowych podręczników akademickich, niezbędnych do prowadzenia działalności edukacyjnej w ramach szkolnictwa wyższego. Kto jest winien tych zaniedbań? W opinii MNiSW oczywiście Unia Europejska! Sam resort - w żadnym wypadku. Dodać należy, że chodzi tu o podręczniki, których nakłady nie przekraczają 1500 egzemplarzy i których publikowanie jest niemożliwe bez choćby częściowej dotacji ze środków publicznych. Procedury związane z dofinansowaniem obowiązują w większości krajów Unii Europejskiej jako niezbędna forma opieki państwa nad sferą edukacji. Jednocześnie formy i zasady owej pomocy reguluje prawo unijne. W ramach odpowiednich procedur akcesyjnych Polska zgłosiła Komisji projekt pomocowy, który obejmował również zasady dofinansowania podręczników akademickich w latach 2004-2006. 1 stycznia 2007 roku nasz kraj wnioskował o przedłużenie tego programu do 31 grudnia 2012 roku. Komisja w obszernym uzasadnieniu stwierdziła, że „władze polskie, dokonując zgłoszenia odnośnego środka pomocy, spełniły wymagania proceduralne art. 88 ust. 3 Traktatu WE. I na tym się skończyło... Urzędnicy MNiSW całko- wicie zapomnieli o unijnych zobowiązaniach i w najlepsze przyjmowali wnioski wydawców o dofinansowanie rzeczonych podręczników, których termin publikacji przypada na rok …
Wyświetlono 25% materiału - 266 słów. Całość materiału zawiera 1064 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się