Piątek, 27 marca 2015
Wojciech Giełżyński (9 maja 1930-3 marca 2015)
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru3/2015
3 marca 2015 roku odszedł w wieku 84 lat redaktor Wojciech Giełżyński – jeden z filarów polskiej szkoły reportażu. Poznałem go u progu lat dziewięćdziesiątych, gdy w charakterze gościa przybył na zajęcia wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Barwnie opowiadał o doświadczeniach z wypraw w zapalne zakątki globu. Do Indonezji, Iranu, Iraku, Nikaragui. Akcentował, że reporter ma otwierać odbiorcom okno na świat, ale zarazem nie narzucać im własnych zapatrywań. Niebawem poświęcił się zresztą pracy pedagogicznej w Wyższej Szkole Mediów i Komunikowania im. Jerzego Giedroycia, której był pierwszym rektorem. Talent w genach Owocem urlopów spędzanych w daczy nad mazurskim jeziorem Koczek była publikacja „Jaćwięgi są wśród nas”, traktująca o pierwotnych mieszkańcach tych ziem nie do końca – jak dowodził – wyciętych w pień przez Krzyżaków. Wtedy przeprowadziłem z Nim pierwszy wywiad. Rozmowa w mieszkaniu na Grochowie niemiłosiernie się przedłużyła, bo udało mi się Go naciągnąć na wspomnienia o wcześniejszych adresach (ulice Sułkowskiego i Kozietulskiego na Żoliborzu), a zwłaszcza ojcu – Witoldzie Giełżyńskim, w międzywojniu szefie warszawskiej redakcji „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, a w latach 1945-47 redaktorze naczelnym „Gazety Ludowej”. Tam też Wojciech Giełżyński – jako licealista – terminował. Współpraca z mikołajczykowskim periodykiem …
Wyświetlono 25% materiału - 188 słów. Całość materiału zawiera 752 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się