Wtorek, 2 kwietnia 2024
RYNEK KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ WE WŁOSZECH
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 614 (6/2024)
W 2023 roku rynek książek dla dzieci i młodzieży we Włoszech wzrósł o 2,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a sprzedaż w cenach okładkowych wyniosła 291,6 mln euro (z czego 273,9 mln euro przypadło na książki tekstowe i ilustrowane, a 17,8 mln euro na komiksy dla dzieci poniżej 14. roku życia) – przekazało Włoskie Stowarzyszenie Wydawców (Associazione Italiana Editori, AIE). Sektor ten we Włoszech ma 18 proc. udział w całym rynku (z wyłączeniem podręczników szkolnych). Łącznie odnotowano 23,5 mln sprzedanych egzemplarzy (wzrost 1,5 proc. w stosunku do 2022 roku, z czego 22,3 mln stanowiły książek i picturebooki a 1,2 mln komiksy poniżej 14. roku życia). Dane te zostały opublikowane w związku ze zbliżającymi się z Targami Książki dla Dzieci w Bolonii, które odbędą się w dniach 8-11 kwietnia, w których AIE weźmie udział z bogatym kalendarzem spotkań i inicjatyw. Jak przekazano w komunikacie, z jednej strony przywołane liczby mówią o fundamentalnym wkładzie w internacjonalizację tego sektora, w szczególności poprzez Targi Książki dla Dzieci w Bolonii, z drugiej strony są jednym z powodów, dla których Włochy jako gość honorowy Frankfurckich Targów Książki poświęcą dużo miejsca książkom dla dzieci i młodzieży, „włoskiej doskonałości”. Możemy się spodziewać, że także w Polsce, podczas majowych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie (23–26 maja), gdzie Włochy występują w roli gościa honorowego, nie zabraknie licznej reprezentacji włoskich wydawców dla dzieci i młodzieży. „Więcej niż jedna na każde trzy licencje sprzedawane za granicę przez włoskich wydawców w 2022 roku dotyczyła książek dla dzieci i młodzieży” – wskazał Innocenzo Cipolletta, prezes AIE. Jak wynika z „Ruchu wydawniczego w liczbach”, w 2022 roku z języka włoskiego przetłumaczono …
Wyświetlono 25% materiału - 267 słów. Całość materiału zawiera 1069 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się