Wtorek, 4 grudnia 2012
Między wierszami
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru11/2012
Chociaż Państwowy Instytut Wydawniczy jest w stanie likwidacji, nadal wydaje książki. Często wyśmienite, takie jak „Sztuka i krew 1939-1945” Roberta Jarockiego. Pokaźny tom zaprezentował w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego Rafał Skąpski, niedawny dyrektor tej zasłużonej oficyny – obecnie jej likwidator. Autor, zapytany przez moderującego imprezę Jerzego Kisielewskiego o metodę zbierania materiałów do książki odparł: „Kluczem był Nieborów. Do tamtejszego pałacu przyjeżdżało wiele szacownych osób. W sali z kominkiem po wypiciu kieliszka wódki mówili często o wojnie. Skrzętnie notowałem te opowieści”. Prof. Karol Estreicher wspominał pobyt w Berlinie kilka dni po zdobyciu miasta: „Obok pracowni i sypialni Hitlera znajdowała się jego łazienka. Wanna był zapełniona po brzegi moczem, ściany umazane kałem. Smród apokaliptyczny. Takie bilety wizytowe składali w apartamentach Hitlera żołnierze sowieccy w maju 1945 roku”. Prof. Bohdan Korzeniewski opowiadał jak zimą 1945 roku na wydziale przyrodniczym UW natrafił na Sowietów niszczących zbiory zwierząt zakonserwowanych w formalinie. „Wyjmowali gady, płazy, mątwy i pili łapczywie płyn uważając go za spirytus. Nie pomogły perswazje. »Dla nas wszystko jedno wódka, czy cekaem; byle tylko z nóg waliło « – mówili. Następnego dnia kilkunastu krasnoarmiejców trafiło do szpitala, kilku zmarło”. A Jarosław Iwaszkiewicz …
Wyświetlono 25% materiału - 188 słów. Całość materiału zawiera 752 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki