środa, 9 lutego 2022
Lea Ypi Free. Coming of age at the end of history Allen Lane/Penguin Books, London 2021, s. 314, ISBN 978-0-241-48185-1 Autorka urodziła się w 1979 roku w Albanii, dwadzieścia lat później wyjechała do Włoch, gdzie już przebywała jej matka. Dziś mieszka w Londynie, wykłada filozofię marksistowską (!) w London School of Economics. Nie dlatego koncentruje się na tym przedmiocie, bo została skutecznie indoktrynowana w szkolnych latach; chce przekonać swych studentów, że socjalizm głoszony przez Marksa to nie jedynie walka klas, raczej koncepcja wolności człowieka, umiejętności oceny dziejowego postępu, przystosowania się do okoliczności i pokonania ich, gdy nam nie sprzyjają. Ta rzetelna i szczegółowa opowieść o dojrzewaniu w kraju odciętym od świata – Albania w czasach dzieciństwa autorki przypominała dzisiejszą Koreę Północną – mocno jest przegadana i zbyt szczegółowa. Mówię to oczywiście z mojego, „bratniego” punktu widzenia, w pewnym sensie dzieliliśmy przypadłość Albanii, choć różnice były ogromne. Nigdy nie byliśmy tak zamknięci, a przez to i biedni – „samowystarczalni”, jak dumnie proklamowały władze w Tiranie. Owa samowystarczalność prowadziła do tego, że Ypi cały rozdział poświęciła zakupowi p u s t e j puszki po coca …
Wyświetlono 25% materiału - 165 słów. Całość materiału zawiera 661 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się