Poniedziałek, 25 września 2006
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru9/2006
Miałem nadzieję, że uda mi się ominąć publikacje związane z atakiem na WTC, zwłaszcza że kilka miesięcy temu omawiałem cztery powieści mniej lub bardziej ściśle traktujące o tym wydarzeniu. Piąta rocznica ataku sprawiła, że wracam jednak do tematu. Claire Messud udało się, jeśli wierzyć zachwytom po obu stronach Atlantyku, napisać książkę, która wydaje się tylko marginalnie dotyczyć 11 września, a równocześnie ukazuje trafnie zachowania i przemyślenia nowojorczyków – feralny dzień jest osią, wokół której kręci się cała fabuła. „The emperor’s children” (Knopf) łączy historie trójki przyjaciół z czasów uniwersyteckich, którzy na początku lat 90. przybyli do Nowego Jorku z zamiarem – jakże by inaczej – dokonania czegoś wielkiego, doniosłego. Zaistnienia, mówiąc inaczej, sprawienia, by ich nazwiska były znane i pamiętane. Niestety, wychodziło im to kiepsko: Julius, uważany na uczelni za zdolnego i przenikliwego twórcę, w Nowym Jorku utrzymywał się z dorywczych recenzji i wyklinał na „burżuazyjne nawyki”, jakie miałyby zmusić go do regularnej pracy; Danielle była producentką programów dokumentalnych dla telewizji, ale wiedziała, że stać ją na więcej i brak docenienia stał się powodem jej frustracji; Marina usiłowała od lat uporać się z książką, która miała jej pomóc nareszcie wyjść z cienia sławnego ojca, dziennikarza i cenionego autora. Na scenie pojawia się jeszcze kilka postaci, z których dwie najważniejsze to cyniczny Ludovic Seeley, wybrany przez australijskiego magnata na szefa nowego pisma kulturalnego, i idealista Frederic Tubb, młody kuzyn ojca Mariny. Czytelników uprzedzam, że żaden z bohaterów nie ginie w terrorystycznym ataku, niewiele się nawet o nim mówi, choć katastrofa stanowi ważną cezurę dla każdego z protagonistów. Książka jest – tu recenzenci są zadziwiająco zgodni – traktatem o konflikcie wartości: wiary w prawdę obiektywną i przekonania, że liczy się tylko jej subiektywna wersja; liberalizmu przeniesionego z lat 60. i radykalizmu początku XXI wieku; amerykańskiego …
Wyświetlono 25% materiału - 293 słów. Całość materiału zawiera 1172 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się