Wtorek, 3 listopada 2020
Yoko Tawada Fruwająca dusza tłum. Barbara Słomka, Karakter, Kraków 2020, s. 176, ISBN 978-83-66147-50-8 Gdy byłem nastolatkiem, przez kilka lat korespondowałem z Japonką w moim wieku. Dzięki niej uzyskałem pewien (skromny) wgląd w rzeczywistość tego kraju – rzeczywistość nie społeczną, polityczną, a dotykalną, zmysłową. Meiko miała – częstsze chyba wśród Japończyków niż Europejczyków – oko do szczegółów: pisała np. o tym, jak bębni i szumi deszcz spływający po dachu. Nie bez powodu w filmach Kurosawy ciągle leje... Jun’ichirō Tanizaki w „Pochwale cienia” zachwycał się odgłosami deszczu w tradycyjnym drewnianym wychodku w  buddyjskim klasztorze w Narze. U Yoko Tawady we „Fruwającej duszy” wilgoć także odgrywa istotną rolę. Ze wszystkich literatur dalekowschodnich japońska jest najczęściej przekładana na polski – głównie z uwagi na silne zakorzenienie Kraju Kwitnącej Wiśni w świadomości wykształconych Polaków. Tamtejsi pisarze już pod koniec XIX wieku, niedługo po otwarciu Japonii na świat, przyswoili sobie zachodnie formy i gatunki literackie, z różnymi odmianami powieści na czele. Jednak – podobnie jak z japońskim kinem – atrakcyjność tych utworów bierze się z podobieństw warsztatowych płynnie łączących się z głębokimi różnicami w mentalności bohaterów, w stosowanych kategoriach estetycznych i w innych obszarach. Przy lekturze „Fruwającej duszy” rzuca się to bardzo mocno w oczy – to …
Wyświetlono 25% materiału - 196 słów. Całość materiału zawiera 786 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się