Wtorek, 11 czerwca 2013
Debata o czytelnictwie
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru356
Wróćmy jeszcze na moment do tegorocznych Warszawskich Targów Książki. Jednym ze spotkań organizowanych przez Polska Izbę Książki była debata „Stan czytelnictwa w Polsce. Wspólna sprawa” organizowana wspólnie przez Polską Izbę Książki i Bibliotekę Narodową. W panelu dyskusyjnym zasiedli przedstawiciele świata nauki, instytucji państwowych oraz wydawcy: Grzegorz Gauden (dyrektor Instytutu Książki), prof. Michał Komar (wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS), dr Paweł Kuczyński (Collegium Civitas, Zespół ds. Konsultacji Społecznych Polskiego Towarzystwa Socjologicznego), dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej), dr Józef Skrzypiec (socjolog, kulturoznawca, prezes Wydawnictwa Bellona) oraz Tomasz Szponder (psycholog, prezes Domu Wydawniczego Rebis). Spotkanie moderowała Justyna Sobolewska z „Polityki”. O wynikach najnowszych, przeprowadzonych w 2012 roku, badań czytelnictwa opowiedział Roman Chymkowski z Biblioteki Narodowej. Podstawowe pytanie zawarte w kwestionariuszu przeprowadzonego badania brzmiało: „Czy w ciągu ostatnich 12 miesięcy czytał pan/pani w całości lub fragmencie albo przeglądał jakieś książki?”. Widać zatem, że respondentów pytaliśmy o każdą książkę, jaką mieli w ręku, czytaną w czasie wolnym” – wyjaśniał dr Chymkowski. O efektach badań chyba wszyscy już słyszeliśmy. W 2012 roku populacja czytających Polaków to 39 proc., nieczytający – 61 proc. Jednak jeszcze niekorzystniej prezentuje się obraz tzw. realnego czytelnictwa, którego miarą jest lektura przynajmniej siedmiu książek rocznie (11 proc.). Jak wynika z danych Biblioteki Narodowej, książki czytają osoby młode, uczniowie i studenci, osoby dobrze wykształcone, mieszkańcy wielkich miast i dzieci rodziców z wyższym wykształceniem. 53 proc. to liczba osób nieczytających, które do lektury zaglądały lub zagląda jedynie pod przymusem szkolnym. Aż 47 proc. obecnie nieczytających przyznaje, że dawniej czytało. Ponadto okazuje się, że porzucenie zwyczaju czytania książek najczęściej występuje w przypadku osób z wykształceniem wyższym. W 2012 roku 34 proc. Polaków z wykształceniem wyższym nie …
Wyświetlono 25% materiału - 271 słów. Całość materiału zawiera 1087 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się