Wtorek, 17 stycznia 2023
WSPARCIE BIBLIOTEK ORAZ PROMOCJA CZYTELNICTWA
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 585 (1/2023)
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025. Budżet programu wynosi blisko 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł pochodzi z budżetu państwa, a środki mają być przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. Środki budżetowe zaangażowane w drugą edycję programu są o 180 mln zł wyższe od kwoty przeznaczonej na realizację NPRCz w latach 2016–2020. Oznacza to blisko 40 proc. wzrost nakładów budżetu państwa na realizację Programu. W 2022 roku z budżetu państwa na program przeznaczono 152.082.500 zł. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy. W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Bibliotekę Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Działania operatorów NPRCz 2.0 w 2022 roku Biblioteka Narodowa Dofinansowuje zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych, a także budowę ogólnokrajowej sieci bibliotecznej. W ramach dofinansowania udzielonego w 2022 roku w procedurze otwartych naborów prawie 2300 bibliotek otrzymało dofinansowanie w kwocie 28,5 mln zł. Instytut Książki W ramach procedury konkursowej realizowanej przez Instytut Książki do 58 bibliotek w całej Polsce trafiła kwota ok. 93 mln zł, przeznaczona na modernizację, rozbudowę i budowę obiektów bibliotecznych. Ministerstwo Edukacji i Nauki W roku 2022 MEiN ze środków NPRCz 2.0 wsparło kwotą ok. 29.5 mln zł blisko 5500 placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Przyznane środki przeznaczono przede wszystkim na zakup nowych książek, ale także na wsparcie działań promujących czytelnictwo, w tym: zakup nagród książkowych dla dzieci biorących udział w akcjach czytelniczych, organizację spotkań autorskich, wystaw, konkursów oraz zakup sprzętu komputerowego, oprogramowania i czytników e-booków. Narodowe Centrum Kultury W ramach …
Wyświetlono 25% materiału - 322 słów. Całość materiału zawiera 1288 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się