Wtorek, 29 maja 2012
Najsłynniejsze procesy w branży wydawniczej
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru328
"Wstyd i pieniądze" - taki rewolwerowy tytuł miała konferencja prawna przypominająca najsłynniejsze procesy w polskiej branży wydawniczej, jaka odbyła się w piątek 11 maja podczas tegorocznych Warszawskich Targów Książki. Prelegentki: Joanna Hetman-Krajewska i Joanna Lassota przedstawiały historię sporów prawnych dotyczących różnych zagadnień związanych z działalnością wydawców, autorów a nawet urzędów państwowych. Nie były to tylko sprawy z dziedziny prawa autorskiego, ale również ochrony własności przemysłowej, a nawet kilka spraw z dziedziny prawa karnego - postępowań wytoczonych w oparciu o karnoprawne paragrafy prawa autorskiego (ściganych zarówno na wniosek, jak i z urzędu). W tej ostatniej materii było najwięcej kontrowersji, choć i niektóre przytaczane wyroki w sprawach cywilnych mogły budzić (i budziły) zdziwienie tak prawników, jak i zgromadzonej publiczności. Omawiając sprawy cywilne prezentowano historię sporu, podając "wyniki" jakie zapadły w kolejnych instancjach, omówienia rozstrzygnięć - zwłaszcza, gdy miały one istotne znaczenie dla określenia nowej linii orzecznictwa, czy doprecyzowania pojęć niedostatecznie określonych w ustawie. Generalnie dla wchodzących w spór prawny (inaczej: szukających sprawiedliwości lub zadośćuczynienia) ścieżka jest prosta: najpierw sąd pierwszej instancji (w zależności od wartości przedmiotu sporu - rejonowy lub, częściej, okręgowy), potem apelacyjny, wreszcie kasacja do Sądu Najwyższego. Z prawa autorskiego Podczas konferencji dowiedzieliśmy się, że definicje słownikowe mają przymiot utworu i podlegają ochronie prawa autorskiego, a nawet siatka haseł może być nią objęta. Dokumenty urzędowe nie podlegają ochronie autorsko-prawnej, także ich zbiory ani inne materiały wytworzone przez urzędników w ramach ich obowiązków nie podlegają tej ochronie – są to tzw. materiały urzędowe. Istotne dla żądających zadośćuczynienia za naruszenie ich praw: w obecnym stanie prawnym jest możliwość kumulacji – żądanie dwu lub trzykrotności stosownego honorarium (w zależności od tego czy naruszenie …
Wyświetlono 25% materiału - 270 słów. Całość materiału zawiera 1083 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się