Wtorek, 31 stycznia 2023
Sathnam Sanghera Empireland Viking, London 2021, s. 306, ISBN 978-0-241-44529-7 Omawiany tu tom, poświęcony genezie brytyjskiego imperium, ukazał się w Anglii w ubiegłym roku, dostałem go z opóźnieniem, ale że dotyczy tematu obejmującego stulecia, a zarazem nadal jakże aktualnego, więc liczę na usprawiedliwienie redakcji i czytających. „Empirie” ma z pięćset lat i pewnie tyle jeśli nie więcej poświęcono mu książek. Do przełomu tysiącleci były raczej jednoznaczne w swej gloryfikacji Władztwa, nad którym nigdy nie zachodzi słońce. A potem nagle coś się zepsuło, zaczęło śmierdzieć, na jaw wylazły brudy, rozlały się po złotej koronie. Reewaluacja historii, polityczna poprawność sprawiły, że szambo wybiło równocześnie w innych krajach z imperialnymi zakusami – Belgii, Francji, Holandii, nawet Niemczech. Tyle że jest to porównanie nie do końca adekwatne, bo „zakusy”, nawet urzeczywistniane przez jakiś czas, a realna, istniejąca w zasadzie do dziś Wspólnota (Commonwealth) to naprawdę bardzo odrębne byty. Autor jest dziennikarzem z bogatym doświadczeniem, sikhem urodzonym i wychowanym w Anglii. Stara się pokazać, że mu …
Wyświetlono 25% materiału - 146 słów. Całość materiału zawiera 587 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się