Czwartek, 28 lipca 2011
Co czytają inni
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru7/2011
Za każdą wielką zbrodnią kryje się jakiś motyw. Banał, który stanowi pożywkę zarówno prawników, jak psychologów, o ludziach piszących nie wspominając. Największym przestępstwem jest bodaj ludobójstwo. O mentalności Stalina, Mao, Hitlera, Pol Pota i im podobnych napisano wiele, analizując ich paranoje i urojenia, które w połączeniu z charyzmą i zdolnością wywołania strachu dawały miliony ofiar. Trudniej zanalizować postawy „gorliwych katów”, jak przed 15 laty nazwał Niemców amerykański naukowiec Daniel Goldhagen, wsadzając tym sposobem kij w ogromne mrowisko. Prowodyrów już nie ma, można wszystko na nich zwalić, uznać ich za szaleńców – ale co zrobić ze społecznościami, które nie uchylały się od pomocy? Po temat sięgnął ostatnio Thomas Kühne, niemiecki historyk z dyplomem z Tybingi, od 2004 roku wykładający na Clark University w USA. Jego „Belonging and genocide” (Yale University Press) ma tytuł bardzo pojemny, bo choć autor skupia się na ludobójstwie, właśnie na poczucie przynależności można zwalić odpowiedzialność za wiele innych występków i niegodziwości. Kühne pokusił się o znalezienie rozwiązania zagadki: co sprawiło, że naród o tak wielkim kulturalnym dorobku jak Niemcy zniżył się do masowych i społecznie akceptowanych zbrodni w czasie, ale i przed II wojną światową. Wytłumaczenie jest proste, co najgorsze przekonujące: to chęć zjednoczenia się, znalezienia wspólnego celu, przynależności do grupy. Oczywiście chodzi o grupę kierowaną przez zdecydowanego i charyzmatycznego lidera, człowieka potrafiącego zarówno wytknąć błędy przeszłości i zasugerować winnych, jak …
Wyświetlono 25% materiału - 224 słów. Całość materiału zawiera 898 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się