Poniedziałek, 19 października 2009
Zmarł Reinhard Mohn – twórca sukcesu Bertelsmanna
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru258
W sobotę, 3 października, po długiej chorobie zmarł Reinhard Mohn, twórca powojennego koncernu medialnego Bertelsmanna. Urodził się w czerwcu 1921 roku w mieście Gütresloh, w Nadrenii Północnej-Westfalii. Miasto to od początku jest siedzibą firmy założonej przez Carla Bertelsmanna w 1835 roku. Obecnie znajduje się tu także siedziba należącego do koncernu wydawnictwa książkowego Random House. Po zwolnieniu z amerykańskiego obozu jenieckiego młody oficer Wehrmachtu chciał zostać inżynierem, dookoła widział zniszczenia i biedę. Rozpoczął jednak naukę w zawodzie księgarza, w 1947 roku został szefem rodzinnej firmy drukarskiej i wydawniczej C. Bertelsmann, którą trzeba było najpierw odbudować. W legendzie firmy zapisano, że po objęciu kierownictwa Mohn powtarzał zdanie, iż ludzi trzeba przekonywać. W domyśle oznaczało to, że do wszystkiego, do pracy, do wiary w to, że da się odtworzyć dobra materialne i duchowe, także odejść od zachowań, jakie narzucił hitleryzm i wojna. Reinhard Mohn rozpoczął odbudowę od powierzania stanowisk kierowniczych młodym pracownikom, dawał kadrze dużą swobodę w podejmowaniu decyzji, zarazem wszystkich uczył odpowiedzialności za pracę. Decentralizował przedwojenny sposób zarządzania firmą, wraz ze swoją żoną Liz, praprawnuczką założyciela firmy, wskazywał pracownikom na konieczność poszanowania własności ale też na patrzenie dalej, niż codzienne obowiązki. Obydwoje byli przekonani, że ludzie po wojnie powinni mieć przede wszystkim stałą pracę i dach nad głową. Zapewne za …
Wyświetlono 25% materiału - 208 słów. Całość materiału zawiera 833 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki