Czwartek, 16 grudnia 2021
LITERATURA ŻYDOWSKA I  SERIA FEMINISTYCZNA
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 559 (22/2021)
Fame Art to małe, niezależne wydawnictwo z Lublina, zrodzone z ciekawości świata, kultur oraz fascynacji słowem. Początkowo skoncentrowane na cenionej na świecie literaturze żydowskiej, bestsellerach Ester Kreitman oraz historią Ruth Bader Ginsburg, rozpoczęło nową feministyczną serię i  kierunek rozwoju wydawnictwa. Historia wydawnictwa rozpoczęła się, gdy właścicielka Natalia Moskal postanowiła wydać książki zapomnianej siostry słynnego noblisty i stała się posiadaczką praw do trzech książek Ester Singer Kreitman. Początki wynikają zatem ze szczerej fascynacji postacią autorki i ten trend utrzymuje się do dzisiaj przy wyborze tytułów do planu wydawniczego. Podczas prac nad książkami Ester Singer Kreitman („Rodowód”, „Taniec Demonów”, „Brylanty”) powstała sieć współpracy, która okazała się trwała. Zespół Fame Art to w większości młode pasjonatki literatury, a doświadczenie wydawnicze zdobywały w samym procesie tworzenia książek. Można powiedzieć, że obecnie w katalogu wydawnictwa wyróżniają się poniekąd dwa kierunki. Seria judaistyczna, w  której króluje Ester Singer Kreitman, a do której dołączył także jej brat Izrael Joszua oraz syn Maurice Carr – sprawiając, że czytelnik znajduje w Fame Art obszerną wiedzą o rodzinie Singerów. Drugi kierunek to literatura, której autorkami są silne osobowości kobiece, a która dotyka problemów współczesnego świata i popkultury. Translatorska historia książek z rodziny Singerów rozpoczęła się od dwóch przekładów z języka angielskiego: „Rodowód” przetłumaczyła sama wydawczyni (anglistka z wykształcenia), a „Taniec Demonów” prof. Andrzej Pawelec (filologia angielska UW), który pracował nad tym przekładem już 20 lat temu, a dzięki okolicznościom, które stworzył Fame Art, odświeżył go i wydobył tę wspaniałą powieść na światło dzienne. W związku z tym, że wydawnictwo jest małe (choć oczywiście dynamicznie rozwijające się), zasoby czasowe pozwalają na to, …
Wyświetlono 25% materiału - 261 słów. Całość materiału zawiera 1047 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się