Wtorek, 17 stycznia 2023
W RAMACH JUBILEUSZU ZAPLANOWANO WIELE WYDARZEŃ SPECJALNYCH
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 585 (1/2023)
Rozpoczynający się 2023 rok jest dla Wydawnictwa Literackiego wyjątkowy. Przez najbliższe dwanaście miesięcy krakowska oficyna świętować będzie jubileusz 70 lat obecności na rynku wydawniczym. „Nieprzerwanie od 1953 roku dzielimy się z wami najlepszą literaturą i kreujemy czytelnicze trendy. Jesteśmy dumni, że cieszymy się zaufaniem czytelników, a nasz logotyp i nasza marka dla wielu osób są gwarancją najwyższej jakości, staranności edytorskiej i obietnicą niezwykłych literackich przeżyć” – czytamy w komunikacie. Jak informuje Wydawnictwo Literackie, rok 2023 obfitować będzie w ważne premiery, ukażą się m.in. powieść laureata literackiego Nobla Orhana Pamuka „Noce zarazy” i dwie długo oczekiwane książki Cormaca McCarthy’ego „Pasażer” i „Stella Maris”. WL zainicjuje też ciekawe serie wydawnicze, a na liście twórców współpracujących z Wydawnictwem Literackim pojawią się nowe nazwiska. Z myślą o jubileuszu planowanych jest wiele wydarzeń specjalnych. W Sali Mehofferowskiej w siedzibie Wydawnictwa Literackiego przy ul. Długiej w Krakowie odbędą się debaty i dyskusje z udziałem gości Polski i zagranicy. Świętując urodziny, wydawnictwo będzie obecne na targach książki i licznych festiwalach. Jubileusz to także okazja do książkowych podsumowań i zabawy – wydawca zapowiada konkursy i plebiscyty. Początki Wydawnictwa Literackiego Wydawnictwo Literackie jest jednym z największych, najdłużej działających i najbardziej prestiżowych domów wydawniczych w Polsce. To też modelowy przykład transformacji i prywatyzacji, którą z sukcesem przeprowadzono na początku XXI wieku. Najstarsza informacja o oficynie pochodzi z 29 stycznia 1953 roku, a ukazała się w „Dzienniku Polskim”. Krystyna Zbijewska w artykule zatytułowanym „Wydawnictwo Literackie rozpoczęło swą działalność” pisała tak: „Pojęcie »placówka kulturalna« wiąże się przede wszystkim z pojęciem budynku czy lokalu, w którym rozwija działalność ta właśnie instytucja. Tymczasem placówka, o której mowa — Wydawnictwo Literackie Przedsiębiorstwo Państwowe w Krakowie — jakkolwiek istnieje prawnie już od 10 stycznia br., jakkolwiek ma już kierownictwo (dyrektor: dr Aleksander Słapa, redaktor naczelny: Henryk Vogler), jakkolwiek organizuje już personel i ustala plany pracy — lokalu na razie nie ma (urzędując »kątem« w księgarni Domu Książki przy ul. Wiślnej 3)”. Zanim Wydawnictwo Literackie zagościło w Domu Pod Globusem przy ul. Długiej 1, przez 20 lat funkcjonowało w różnych miejscach na mapie Krakowa. Począwszy od wspomnianej w artykule księgarni, przez kilka pokoi w …
Wyświetlono 25% materiału - 347 słów. Całość materiału zawiera 1388 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się