Wtorek, 15 listopada 2011
Po Walnym PIK w Krakowie
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru314
Zacznijmy od końca… – To było wyjątkowe zebranie, ponieważ pozostało więcej osób niż zaczynaliśmy – podsumował żartobliwie krakowskie Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Izby Książek, Grzegorz Majerowicz, członek Rady tej organizacji, który prowadził obrady. Zresztą nie był to jedyny pozytywny aspekt tego zebrania. I to mimo faktu, że na Walnym było reprezentowanych jedynie 68 spośród ponad 200 członków z prawem do głosowania. Jak zatem należy ocenić frekwencję? Jak mawia młodzież „bez szału”. Ale na pewno było to niezwykle merytoryczne spotkanie, z udziałem dawno nie widzianych przy takich okolicznościach członków Izby. Było to też najspokojniejsze walne od wielu lat, ponieważ – na szczęście – brakowało w jego trakcie bezprzedmiotowych sprzeczek, tak charakterystycznych dla kilku poprzednich zgromadzeń. Po pierwsze dzięki temu, że przyjmowane na nim zmiany były już wielokrotnie członkom Izby prezentowane i omawiane, a nawet – kilka miesięcy temu – podczas majowych Warszawskich Targów Książki przyjęte w głosowaniu. Po drugie dlatego, że dla wielu obecnych na sali członków Izby, fiasko działań podejmowanych przez członków obecnej Rady, prowadziłoby prawdopodobnie do rezygnacji z członkostwa wielu z nich, dalej pogłębienia marazmu w działaniach Izby, a w efekcie dość przewidywalnego rezultatu, jakim mógłby być ostateczny upadek PIK. Jeszcze przed rozpoczęciem serii zaplanowanych głosowań kilka ostatnich miesięcy działalności PIK podsumował prezes Piotr Marciszuk, który mówił m.in. o projekcie wyłączenia wydawców książek z pola oddziaływania Fundusz Martwej Ręki i zwolnienia ich z obowiązku łożenia na ten cel środków finansowych. Ustępujący tego dnia prezes PIK mówił także, że przy dużej aktywności wydawnictwa Bellona udało się w końcu przygotować ostateczne stanowisko wydawców wobec bezprawnej formy dodatkowego „quasi opodatkowania”, jakim jest przymus ponoszenia przez wydawców kosztów egzemplarza obowiązkowego. Już wkrótce oficjalne pismo w tej sprawie trafi do rzecznika praw …
Wyświetlono 25% materiału - 278 słów. Całość materiału zawiera 1114 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się