Wtorek, 20 grudnia 2011
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru69
Od nowelizacji „Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami” (Dziennik Urzędowy 2010 nr 75, poz. 474) minęło kilkanaście miesięcy, możemy więc już pokusić się o pewne uwagi dotyczące przywozu i wywozu zabytków, a w szczególności książek i innych obiektów antykwarycznych. Najnowszą zmianę przepisów prawa, mającą związek z szeroko pojmowanymi zabytkami, ma „Ustawa z dnia 31 sierpnia 2011 roku o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw” (Dziennik Urzędowy 2011 nr 207, poz. 1230). W artykule 7 wspomnianej ustawy znajdujemy zmianę „Ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej” (Dziennik Urzędowy 2006 nr 225, poz. 1635, z późniejszymi zmianami), która to zmiana powinna szczególnie zainteresować antykwariuszy i klientów chcących uzyskać pozwolenie na stały wywóz zabytku za granicę. Dotychczasowe przepisy dotyczące wywozu obiektów zabytkowych precyzyjnie określają rodzaje obiektów, których wywóz za granicę Polski nie wymaga pozwolenia (pisaliśmy już o tym w „Wiadomościach Księgarskich” nr 2 (63) z 2010 roku, s. 61-64). Przypomnijmy, że takie pozwolenie wymagane jest m.in. dla: akwareli, gwaszy, pasteli, grafik i plakatów, które mają więcej niż 50 lat i wartość wyższą niż 16 tys. zł; fotografii, filmów i negatywów, które mają więcej niż 50 lat i wartość wyższą niż 6 tys. zł; rękopisów lub zbiorów rękopisów starszych niż 50 lat i o wartości wyższej niż 4 tys. zł; książek lub zbiorów książek, które mają więcej niż sto lat i wartość wyższą niż 6 tys. zł; map i partytur starszych niż 150 lat i o wartości wyższej niż 6 tys. zł. Uzyskanie takiego pozwolenia związane jest z wniesieniem opłaty – w przypadku pozwolenia na wywóz czasowy są to 44 zł, a w przypadku pozwolenia na wywóz stały jest to „25 proc. wartości zabytku ustalonej przez biegłych”. Przepisy te są …
Wyświetlono 25% materiału - 287 słów. Całość materiału zawiera 1148 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się