środa, 30 czerwca 2010
Antykwaryczne transakcje międzynarodowe
CzasopismoWiadomości Księgarskie
Tekst pochodzi z numeru63
Długo oczekiwane zmiany w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami wejdą w życie 5 czerwca. Nowela z 18 marca, podpisana przez wykonującego obowiązki Prezydenta RP Marszałka Sejmu – Bronisława Komorowskiego, została już opublikowana w Dzienniku Ustaw (Nr 75, poz. 474). Warto przyjrzeć się aktualnym przepisom, ponieważ wnoszą one dużo ciekawych zmian dotyczących rynku antykwarycznego. Jedną z podstawowych różnic jest zmiana katalogu obiektów, które powinny uzyskać zgodę na wywóz. Poprzednio kategorie obiektów były ujęte w art. 59, a obecnie znalazły się w art. 51, który precyzuje, obok kategorii formalnej przedmiotów, również ich minimalną wartość finansową. Warto zaznaczyć, iż zmiany te są zgodne z duchem przepisów unijnych i ujęte w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 116/2009 z dnia 18 grudnia 2009 roku w sprawie wywozu dóbr kultury. Najbardziej nas, antykwariuszy, dotyczą kategorie podane w art. 51 ust. 1 pkt. 4, 6, 8-11 znowelizowanej ustawy. I tak zgody na wywóz za granicę wymagają zabytki z kategorii: „4) wykonanych na dowolnym materiale akwareli, gwaszy i pasteli, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 16 000 zł; (…) 6) oryginalnych dzieł grafiki i matryc do ich wykonania oraz oryginalnych plakatów, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 16 000 zł; (…) 8) pojedynczych fotografii, filmów oraz ich negatywów, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 6 000 zł; 9) pojedynczych lub znajdujących się w zbiorach rękopisów, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 4 000 zł. 10) pojedynczych lub znajdujących się w zbiorach książek, które mają więcej niż 100 lat i ich wartość jest wyższa niż 6 000 zł; 11) pojedynczych map drukowanych i partytur, które mają więcej niż 150 lat i ich wartość jest wyższa niż 6 000 zł.”Jak więc widzimy, przy okazji ustalania katalogu obiektów, zmianie uległa również kontrowersyjna data 31 grudnia 1948 roku, która to w poprzedniej wersji ustawy o ochronie zabytków (art. 59, ust. 1, pkt. 6) określała czas powstania …
Wyświetlono 25% materiału - 330 słów. Całość materiału zawiera 1322 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się