Poniedziałek, 15 marca 2010
Książka i prawo- Czego nas uczą wyroki?
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru3/2010
Gdy strony nie uregulowały na piśmie łączącego je stosunku prawnoautorskiego, w sytuacji konfliktowej pojawia się problem co do interpretacji treści takiej – zawartej w formie ustnej – umowy. Prawo autorskie daje nam wówczas wskazówki interpretacyjne. Zadaniem sądu jest ustalenie treści łączącej strony umowy, a następnie ocena skutków prawnych tych postanowień. Tego typu problemy pojawiają się w praktyce obrotu prawami autorskimi nieustannie – ustna forma kontraktowania jest w tej dziedzinie rozpowszechniona. Jak się okazuje, problem ten nie był również obcy rzeczywistości przedwojennej. Oddaj co nie twoje Bogdan T. udostępnił dr Irenie H. wzory artystyczne na kilimy swojego autorstwa. Dr H. zajmowała się wytwarzaniem kilimów według udostępnionych jej wzorów. Bogdan T. w liście z 25 lutego 1930 roku zawarł jednostronne oświadczenie woli, cofając zezwolenie na korzystanie z jego wzorów z powołaniem się na osobisty interes twórcy. Irena H. wzorów jednak nie oddała, dlatego też Bogdan T. wystąpił z powództwem o ich wydanie. Sąd Okręgowy w Krakowie wyrokiem z 9 maja 1931 roku uwzględnił roszczenie powoda. Irena H. odwołała się od tego wyroku. Sąd Apelacyjny w Krakowie wyrokiem z 29 maja 1932 roku zatwierdził wyrok sądu pierwszej instancji. Irena H., chcąc walczyć do końca, wniosła od tego wyroku rewizję do Sądu Najwyższego. Jaka treść umowy Sąd Najwyższy nie uwzględnił wniesionej przez H. rewizji, uznając jej przyczyny …
Wyświetlono 25% materiału - 213 słów. Całość materiału zawiera 855 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się