Piątek, 20 września 2024
Notesy Andrzeja Wajdy
Andrzej Wajda „Notesy 1942–2016. Wybór. Tomy 1-4” Universitas, Kraków 2024, tom 1 – s. 540, t. 2 – s. 532, t. 3 – s. 492, t. 4 – s. 704, ISBN 978-83-242-3596-4 Nie wiem, czy można powiedzieć, że Andrzej Wajda to najlepszy, największy, najsłynniejszy polski reżyser. Czy takie twierdzenie można ważyć, podważać, licytować? Nie podlega jednak wątpliwości fakt, że Andrzej Wajda to ikona historii polskiego filmu, polskiej kultury, świadek jej największych wzlotów. Obojętnym jest, czy występował w tych wszystkich historycznych momentach jako główny bohater, czy tylko świadek wydarzeń – zawsze był blisko. Dzięki uprzejmości Krystyny Zachwatowicz-Wajdy, żony reżysera, mamy możliwość podejrzeć, co zapisywał pan Andrzej na przestrzeni 74 lat swojego życia. Prof. Tadeusz Lubelski przygotował wybór notatek skompilowany w czterech tomach: pierwszy obejmuje lata 1942–1978, drugi: 1979– 1988, trzeci: 1989–1999 i czwarty, najgrubszy z całej serii, zawiera notatki z lat 2000–2016, czyli do śmierci autora. Cokolwiek nie zapisał w swoich notesach, jest to dokument niezwykle cenny, a skoro postanowiono opublikować wybór z tych notatek, śmiem twierdzić, że może być to najważniejsza publikacja biograficzna tego roku. Życie Wajdy to lwia część historii dwudziestego wieku, której odbicie musi znaleźć się w jego notatkach. Po prostu musi! Dlaczego są to „notesy”, a  nie dziennik? Tak nazywał je sam reżyser, a jak tłumaczy prof. Lubelski, wynika to z  faktu, że Wajda miał świadomość ograniczeń swojego warsztatu literackiego. Uznawał, że słowo „dziennik” jest zarezerwowany dla takich sław jak Dąbrowska, Nałkowska, Żeromski i  Gombrowicz. To pokazuje, bez zbędnej skromności, że artysta miał świadomość, jaką rolę odgrywa w polskiej kulturze, ale i pojemna forma …
Wyświetlono 25% materiału - 257 słów. Całość materiału zawiera 1028 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się