Czwartek, 23 lutego 2023
Rozmowa z TOMASZEM S. MARKIEWKĄ – autorem książki „Nic się nie działo. Historia życia mojej babki”
Pomysł na tę książkę wyszedł od pańskiej babci czy też od pana? Pomysł był mój. Zastanawiałem się, jak wyglądałaby historia Polski ostatnich prawie 100 lat, gdyby opowiedzieć ją z perspektywy kogoś, kto zamieszkiwał polską wieś. A mówiąc inaczej – jak może wyglądać taka „mała historia” Polski. Babcia była przewodniczką po tym świecie. Bo w przypadku opisywanej przeze mnie wsi, Liszkowa, nie bardzo można liczyć na jakieś archiwa – spisanych dokumentów czy innych tekstowych świadectw jest w tym przypadku bardzo mało. Główną wartością przyświecającą bohaterce książki jest etos pracy? Nie wiem, czy ona sama tak by na to odpowiedziała. Dla niej praca była na początku przede wszystkim koniecznością i obowiązkiem, a nie czymś, co jest podstawą do dumy czy samookreślania się. Często też powtarzała, że pracuje tyle po to, żeby jej dzieci i wnuki mogły już pracować mniej. Taką przyjmowała definicję postępu: żeby kolejne pokolenia miały lżej. Zatem etos pracy w znaczeniu wykonywania swoich obowiązków – zdecydowanie tak. Etos w znaczeniu najwyższej wartości społecznej – niekoniecznie. Jej przeprowadzka do miasta zakończyła się niepowodzeniem. Dlaczego? Ponieważ zamieszkiwała świat …
Wyświetlono 25% materiału - 167 słów. Całość materiału zawiera 669 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się