Poniedziałek, 4 października 2021
Pandemia koronawirusa spowodowała spiętrzenie zawodów na rozmaitych arenach. W Tokio odbyły się przełożone o rok letnie igrzyska i paraolimpiada, rozegrano w końcu futbolowe EURO, choć zmianie uległy niektóre lokalizacje meczów. Poznaliśmy też triumfatora Copa America. Przeniesionego z racji epidemicznych z Argentyny do Brazylii, co nie przeszkodziło zwycięstwu albicelestes pod egidą Lionela Messiego, spełnionego wreszcie również reprezentacyjnie. Piłka zagościła także między wierszami. W aseptycznych wnętrzach Polskiego Komitetu Olimpijskiego miało miejsce spotkanie wokół książki Macieja Zdziarskiego pt. „Chłopaki z brązu, dziewczyny ze złota” (Instytut Łukasiewicza). Starannie przygotowana i wydana publikacja traktuje o polskich siatkarkach – brązowych medalistkach igrzysk olimpijskich w  Tokio (1964 rok) i cztery lata później w Meksyku. Wprawdzie ćwierć wieku później ich następczynie, trenowane przez niezapomnianego Andrzeja Niemczyka, dwukrotnie stawały na najwyższych stopniach podium czempionatów Europy, lecz występów przy blasku znicza olimpijskiego nie doświadczyły. Autor wspomina też niezapomnianą drużynę Huberta Wagnera – mistrzów świata z roku 1974 oraz olimpijskich, dwa lata później w Montrealu. Co ciekawe, tych pierwszych zawodów nie transmitowała polska telewizja, bo nie wierzono w powodzenie „biało-­czerwonych”. Natomiast finał turnieju w Kanadzie przeszedł do telewizyjnych annałów. Utkwił też silnie w  mej pamięci. To była bodaj ma pierwsza noc spędzona przy szklanym ekranie. Dramaturgię pojedynku ze Związkiem Sowieckim, umiejętnie podgrzewaną emocjonalnym komentarzem red. Wojciecha Zielińskiego, do dziś przechowuję …
Wyświetlono 25% materiału - 209 słów. Całość materiału zawiera 839 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się