Piątek, 9 stycznia 2015
Tłumaczenia książek
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru398
W przedświątecznym wydaniu „Gazety Wyborczej” z 20-21 grudnia zamieszczono interesujące infografiki w rubryce „Opowiadamy świat liczbami”. Rubryka ta jest zaproszeniem do odwiedzenia serwisu BIQdata.pl, jaki niedawno uruchomiła „Gazeta Wyborcza”. W pierwszej odsłonie rubryki zatytułowanej „Wzajemny wpływ języków” przedstawiono dane ilustrujące „liczbę książek przetłumaczonych z języka polskiego” oraz „liczbę książek przetłumaczonych na język polski”. W komentarzu autorstwa Vadima Makarenki czytamy, że opublikowane dane pochodzą z „statystyk UNESCO”, które „obejmują przekłady 2,2 mln tytułów z językach zarówno żywych, jak i martwych”. Dalej w komentarzu napisano, że „tylko angielski i rosyjski są częściej przekładane na inny język niż odwrotnie. W przypadku angielskiego ta różnica jest ponad ośmiokrotna, a w przypadku rosyjskiego dużo mniejsza, bo 1,22-krotna. W pozostałych językach zdecydowanie częściej tłumaczy się na nie niż z nich”. Infografiki zawierają dane ujęte w tabelach 1 i 2. …
Wyświetlono 25% materiału - 133 słów. Całość materiału zawiera 532 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się